środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

  • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

  • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

  • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

  • Wandy i Zenona

Zdrowie, natura, spokój, czyli Noc Muzeów w Fabryce Sztuk

niedziela, 20.05.2018 11:59

W rytmie eko minęła kolejna Noc Muzeów w Fabryce Sztuk. Program był ciekawy, więc i frekwencja dopisała.

Ćwiczenia z zaniechania, silwoterapia, klimatyczna muzyka, stoiska pszczelarskie, bartnicze i kulinarne, pracownia rzemiosł dawnych, warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – to tylko niektóre propozycje, z których mogli skorzystać ci, którzy w sobotnia noc – 19 maja, odwiedzili tczewską Fabrykę Sztuk.

Już na dziedzińcu uwagę zwracała … krowa otoczona gromadką dzieci. Każdy z maluchów mógł spróbować ją wydoić. Krowa była sztuczna, ale tuż obok można było przyjrzeć się życiu prawdziwych pszczół, zobaczyć przedmioty, którymi posługują się hodowcy pszczół i porozmawiać z bartnikiem.

Prawdziwy tłum zgromadził się na warsztatach robienia naturalnych kosmetyków oraz żelowych świec.

Fundacja  Zdrowego Życia uczyła, jak obejść się bez cukru, ale tak, by życie nadal pozostało słodkie. Wspólnie z dziećmi przygotowane zostały słodycze bez cukru – na bazie suszonych owoców, orzechów, pestek. Członkowie fundacji uczyli także, jak rozpoznać i wykorzystać jadalne rośliny, które chociaż są powszechnie dostępne, rzadko ich używamy (np. pokrzywa, berberys).

Miłośnicy rękodzieła i dawnych rzemiosł uczyli się wyplatania cudeniek z wikliny i siana. Pracownia Rzemiosł Dawnych zaprezentowała dawny warsztat tkacki, ale też pokazała cały cykl powstawania tkaniny – od lnu i konopi do pięknej, wzorzystej tkaniny.

Na dzieci czekały również wielkoformatowe gry (warcaby, jenga, bierki, leśne puzzle itd.) oraz warsztaty motania lalek. Można było samemu zrobić słowiańską lalkę dobrych życzeń.

Ciekawą propozycją były warsztaty z zaniechania. Proponowane przez ich autorkę – Elżbietę Jabłońską, ćwiczenia były pretekstem do  rezygnacji z typowych czynności na rzecz relaksu i wspólnego odpoczynku, a wręcz nudzenia  się.

Propozycji było znacznie więcej, a wszystkie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem tczewian, niezależnie od wieku. Za rok kolejna Noc Muzeów, na którą już z niecierpliwością czekamy.

 

Galeria zdjęć


 

M.M.

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013