wtorek, 24 kwietnia 2018
Imieniny: Grzegorza i Aleksandra

24 kwietnia 2018

Imieniny

  • Grzegorza i Aleksandra

25 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marka i Jarosława

26 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marii i Marcelego

27 kwietnia 2018

Imieniny

  • Zyty i Teofila

Tczewskie murale

czwartek, 19.05.2016 12:31

Przejeżdżający ul. Wojska Polskiego podziwiają tczewskie murale. Oba nawiązują do tradycji miasta.

Murale wykonane zostały na ścianach szczytowych bloków przy al. Zwycięstwa. Na razie  w ten sposób zagospodarowane zostały dwie ściany, kolejne czekają na ciekawe  koncepcje.

● Mural na bloku przy al. Zwycięstwa 1- mural upamiętniający pochodzącego z Tczewa znanego fotografika – Alfreda Eisenstaedta. W wieku 8 lat wraz z rodzicami wyemigrował najpierw do Niemiec, potem do USA i tam zrobił międzynarodową karierę. Alfred Eisenstaedt nazywany jest ojcem fotografii reportażowej. Fotografował najbardziej znane postacie świata kultury , polityki, nauki, rozrywki (Churchill, Roosevelt, Kennedy, Hemingway, Einstein, Monroe). Mural nawiązuje do jednego z najsłynniejszych zdjęć wykonanych w Nowym Jorku  –  to całująca się para świętująca zakończenie II wojny światowej.

Tło muralu to zarys tczewskich kamieniczek, czyli przypomnienie o tczewskich korzeniach fotografa.

Mural to inicjatywa grupy „Zieleń dla tczewian”. Autorką projektu i wykonawcą malowidła jest Emilia, młoda artystka, której prace można podziwiać m.in. na terenie gdańskiej stoczni.

● Mural na bloku przy al. Zwycięstwa 2 – mural nawiązuje do legendy o powstaniu Tczewa. Początek osadzie (Derszewo) dała miłość nimfy Jasnej i rybaka Dersława. Legenda została opisana przez nieżyjącego już regionalistę – Romana Landowskiego.

Autorem koncepcji muralu jest młody tczewianin – Maxim Steinke (uczeń Liceum Plastycznego w Gdyni). Udział w konkursie potraktował jako wakacyjną zabawę, wcześniej pracował przy mniejszych muralach, m.in. w Gdyni Redłowie.

 

 

 

 

●  W 2016 r. odbył się konkurs na koncepcję kolejnego muralu - przy al. Zwycięstwa 3. Wygrałą praca autorstwa p. Agnieszki Cieśli z Wejherowa. Mural został wykonany w marcu 2017 r.

 

 

 

 

 

 

W lipcu  2017 r. na ścianie szczytowej budynku przy al. Zwycięstwa 4 wykonany został mural według projektu Pauliny Jaklik z Sanoka. Projekt został wyróżniony w konkursie ogłoszonym przez prezydenta Tczewa.

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013