środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

  • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

  • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

  • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

  • Wandy i Zenona

Święto patronki Tczewa – św. Jadwigi Królowej

piątek, 08.06.2018 18:27

Tczewianie po raz drugi obchodzili święto patronki miasta – św. Jadwigi.

 

Święta Jadwiga Królowa oficjalnie została patronką Tczewa w czerwcu 2016 r. Wtedy to biskup pelpliński Ryszard Kasyna przekazał prezydentowi Tczewa Mirosławowi Pobłockiemu kopię bulli papieskiej o ustanowieniu św. Jadwigi patronką naszego miasta.

8 czerwca odbyły się w Tczewie uroczystości o charakterze religijno-kulturalnym, upamiętniające to doniosłe wydarzenie. Rozpoczęła je msza św. w intencji mieszkańców, odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św.

Po mszy Królowa Jadwiga wraz z orszakiem – mieszkańcami i włodarzami miasta, rycerstwem i dwórkami – przeszła na pl. Hallera. Tam, salwą na cześć królowej rozpoczął się festyn historyczny. Uczestników zabawy przywitał prezydent Mirosław Pobłocki, który przekazał św. Jadwidze klucze do grodu Sambora, symbolicznie oddając miasto we władanie królowej (w tej roli wystąpiła uczennica klasy IIc Gimnazjum Katolickiego – Małgorzata Skolimowska).

Starówka zamieniła się w średniowieczne miasteczko – można było obejrzeć dawne tańce, wziąć udział w zabawach plebejskich czy też warsztatach dawnego rzemiosła. Najmłodsi pilnie ćwiczyli w szkółce fechtunku mieczem, a rycerze próbowali swych sił w turniejach. A było warto stawać w szranki – najlepszy zdobył srebrny pierścień Królowej Jadwigi.

Festyn zakończył się występem Kwartetu Jorgi – zespołu prezentującego muzykę dawną.

M.Ś.

 

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013