środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

  • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

  • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

  • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

  • Wandy i Zenona

Rowerowy Maj za nami – nagrody trafiły w ręce najlepszych

środa, 13.06.2018 14:30

Ponad 85 tysięcy – tyle razy uczniowie i uczennice tczewskich szkół wybrali rower, hulajnogę, deskorolkę czy rolki, by dostać się na lekcje. Dane te pochodzą ze statystyk podsumowujących trzecią edycję kampanii Rowerowy Maj w Tczewie.

 
 

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 10 placówek, czyli 5426 uczniów! Z roku na rok co raz więcej szkół decyduje się dołączyć do kampanii – w 2016 r. do konkursu przystąpiły cztery szkoły, a w ubiegłym już osiem.

- Maj to zdecydowanie rowerowy miesiąc - mówi prezydent Mirosław Pobłocki. - Wyniki kampanii są imponujące. Bardzo cieszy fakt, iż dzieci i młodzież wybierają aktywną drogę do szkół. Dzięki „Rowerowemu Majowi” uczestnicy uczą się, przypominają sobie, jak wartościowa jest troska o kondycję, zdrowy tryb życia i środowisko.

Kampania trwała od 7 do 30 maja. Przez cały maj uczniowie i uczennice podstawówek oraz gimnazjów z Tczewa uzupełniały swoje rowerowe dzienniczki oraz klasowe plakaty naklejkami. Za każdym razem, kiedy dziecko przyjechało do szkoły na rowerze, hulajnodze lub na rolkach szkolni koordynatorzy wręczali naklejkę potwierdzającą przejazd. Następnie osoby kierujące akcją w placówce wprowadzały dane do dzienników elektronicznych, dzięki czemu organizator mógł śledzić statystki na bieżąco.

- Aura pogodowa w minionym miesiącu bardzo sprzyjała wszelkim aktywnością na świeżym powietrzu, również tym w ramach „Rowerowego Maja” - twierdzi Grzegorz Pawlikowski, inspektor ds. polityki rowerowej i mobilności w tczewskim ratuszu. - Wielu uczestników wybierało codzienną jazdę na rowerze. Nic dziwnego, poranki witały przyjemnym blaskiem słońca i wysoką temperaturą. 

W tym roku, w ramach kampanii „Rowerowy Maj” szkoły zostały podzielone na dwie kategorie: dużą i średnią szkołę.  Aż 66,5 proc. uczniów tczewskich szkół, co najmniej raz przyjechało do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach lub desce.  Poziom rowerowej frekwencji wyniósł 43,7 proc. (51 proc. wśród podstawówek i 9,8 proc. wśród gimnazjów).  

- Niestety nie są to wyniki, które przebijają te z poprzednich lat, ale wyjaśnienia należy szukać w reformie edukacyjnej - tłumaczy Grzegorz Pawlikowski. - W 2018 r. do konkursu została zaproszona również młodzież w wieku gimnazjalnym, chociaż zabawa skierowana jest do młodszych dzieci, z uwagi na bardziej atrakcyjne dla nich nagrody. Biorąc pod uwagę tylko uczniów szkół podstawowych frekwencja jest wyższa niż rok temu o 1,3 proc.

W kategorii szkół dużych, najwyższą rowerową frekwencję miała Szkoła Podstawowa nr 11 (75,2 proc.), a w kategorii szkół średnich Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori (76,7 proc.). Wśród najbardziej rowerowych klas ze wszystkich szkół, zwyciężyły klasy 2b i 3d SP 11, która osiągnęły 100 proc. aktywności. 

Wyniki szkół, biorących udział w kampanii:

Celem kampanii jest promowanie zdrowego trybu życia, troski o środowisko oraz popularyzacja komunikacji rowerowej. Mogłoby się wydawać, iż w akcję zaangażowani są tylko najmłodsi. Nic bardziej mylnego. Kampania pozytywnie oddziałuje na całe otoczenie. Rodzice odwożąc pociechy do szkoły sami przesiadają się na rower. Nauczyciele oraz pracownicy szkół również dają dobry przykład wybierając dwa kółka. „Rowerowy Maj” ma także na celu podnoszenie bezpieczeństwa w okolicach szkół, ponieważ im więcej dzieci przyjeżdża do szkoły na rowerze, tym mniej zostaje dowożonych samochodem, przez co zmniejsza się natężenie ruchu przed szkołą. Kolejnymi korzyściami akcji są poprawa koncentracji dzieci (już 20 minut codziennej aktywności poprawia nasze zdolności do koncentracji!), lepsze wyniki w nauce, integracja klas i szkół oraz wzmocnienie swojej samooceny poprzez zdrową rywalizację.

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013