czwartek, 26 kwietnia 2018
Imieniny: Marii i Marcelego

26 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marii i Marcelego

27 kwietnia 2018

Imieniny

  • Zyty i Teofila

28 kwietnia 2018

Imieniny

  • Pawła i Walerii

29 kwietnia 2018

Imieniny

  • Piotra i Pawła

Wielkanocne palmy aż do... nieba

niedziela, 25.03.2018 10:00

11,25 m miała najwyższa palma zgłoszona na konkurs prezydenta Tczewa. Wykonała ja szkoła katolicka.

Tłumy wzięły udział w „Wielkanocnym spotkaniu tczewian”, które odbyło się w minioną sobotę na osiedlu Suchostrzygi – na skwerze przy fontannie. Nic dziwnego, bo atrakcji było mnóstwo. Na spotkanie zaprosił mieszkańców prezydent Mirosław Pobłocki.

Już na godzinę przed rozpoczęciem festynu, uczestnicy konkursu na najwyższą palmę wielkanocną przynosili swoje dzieła. Każda palma była skrupulatnie mierzona. Najwyższą, bo aż ponad 11-metrową, wykonali uczniowie szkoły katolickiej i to oni wygrali w kategorii szkół. Najwyższą palmę wśród przedszkoli wykonało Niepubliczne Przedszkole Jarzębinka (8,50 m), zaś wśród pozostałych uczestników (osoby indywidualne, stowarzyszenia, grupy mieszkańców…) wygrał Spółdzielczy Dom Kultury (4,23 m).

Nagrody zwycięzcom – symboliczne czeki o wartości 1000 zł każdy, wręczył prezydent Mirosław Pobłocki. – Konkurs zorganizowaliśmy po raz pierwszy i zaskoczyła nas liczba uczestników – oczywiście pozytywnie. Wszystkie palmy są piękne i wykonanie każdej z nich wymagało sporego nakładu pracy. Dlatego wszyscy pozostali uczestnicy również otrzymają nagrody – 300 zł.

W najbliższym tygodniu Urząd Miejski skontaktuje się z uczestnikami konkursu, aby przekazać te dodatkowe nagrody .

Konkurs na najwyższą palmę wielkanocna był tylko jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Nie mniejszą było wspólne zdobienie wielkiej pisanki. Dzieci wykorzystywały do tego farby, wyklejanki, flamastry. Fabryka Sztuk przygotowała warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały ozdoby świąteczne. Na placu wystąpił zespól folklorystyczny „Frantówka” oraz Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta Torpeda. Były opowieści o obyczajach wielkanocnych na Kociewiu i Pomorzu, a uważni słuchacze mogli otrzyma nagrody. Na wszystkich czekał żurek i chleb ze smalcem. Rozdawaliśmy też symboliczne palmy wielkanocne, a dzieciom jajka- pryskawki, które przydadzą się na śmigus-dyngus oraz nasiona rzeżuchy.

M.M.

 

 

 

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013