wtorek, 24 kwietnia 2018
Imieniny: Grzegorza i Aleksandra

24 kwietnia 2018

Imieniny

  • Grzegorza i Aleksandra

25 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marka i Jarosława

26 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marii i Marcelego

27 kwietnia 2018

Imieniny

  • Zyty i Teofila

Niepodległość pod arkadami

wtorek, 20.03.2018 08:58

Wystawą pt. „Sto lat Niepodległej” Fabryka Sztuk zainaugurowała obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W arkadach Parku im. Mikołaja Kopernika, przy głazie upamiętniającym Józefa Piłsudskiego, można zapoznać się z biogramami ważnych postaci tamtych dni: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa – zachęca Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 19 marca, w dniu imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. W inauguracji wzięli udział m.in. poseł Kazimierz Smoliński, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Przybyli tez członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego. Oprawę artystyczną zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta, która zagrała pod kierunkiem Magdaleny Kubickiej-Netki.

Jak przypomniał prezydent Mirosław Pobłocki, do Tczewa wolność przyszła wraz z armią gen. J. Hallera – w styczniu 1920 r., na świętowanie mamy więc aż dwa lata. Prezydent podkreślił, że Tczew dobrze wykorzystał czasy wolności – zmieniło się miasto, ale przede wszystkim zmienili się mieszkańcy.

- Najistotniejsze jest to, że nareszcie poczuliśmy się gospodarzami swojego miasta, zrozumieliśmy, że to od nas zależy, jaki będzie Tczew i czy dobrze nam się będzie tu żyło, mieszkało, pracowało – mówił prezydent M. Pobłocki. -  Staliśmy się społeczeństwem obywatelskim – świadomym swoich potrzeb, ale  też aktywnie zmierzającym do ich realizacji. Cieszy mnie zaangażowanie tczewian w Budżet Obywatelski, który realizujemy już od 5 lat, aktywność w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach, cieszą mnie rozmowy, w których tczewianie wskazują, co jeszcze powinniśmy w mieście zrobić. To ważne, abyśmy wszyscy czuli, że to nasze miasto, że wspólnie je kształtujemy.

Informacje historyczne o przyczynach, bohaterach i wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku zostały zaprezentowane w formie multimedialnej – zeskanowanie aparatem smartfona/tabletu odpowiednich kodów QR spowoduje przekierowanie do strony internetowej z opisami.

Komisarzem wystawy jest Radosław Wiecki z Fabryki Sztuk.

Ekspozycji towarzyszą lekcje historyczne prowadzone w Fabryce Sztuk. - Przypomnimy o niezwykłych uczonych i wynalazcach Drugiej Rzeczpospolitej, odkryjemy, jakie przesłanie niosły ze sobą dzieła tak wielkich mistrzów malarstwa, jak: Matejko, Grottger czy Malczewski oraz poznamy bohaterów wydarzeń jednego z najważniejszych miesięcy w historii naszego kraju – listopada 1918 roku - zaprasza A. Gajewska.

Zapisy od 3 kwietnia pod numerem telefonu: 58 530 44 81.

Wystawę można oglądać do końca grudnia br.

M.M.

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013