czwartek, 26 kwietnia 2018
Imieniny: Marii i Marcelego

26 kwietnia 2018

Imieniny

  • Marii i Marcelego

27 kwietnia 2018

Imieniny

  • Zyty i Teofila

28 kwietnia 2018

Imieniny

  • Pawła i Walerii

29 kwietnia 2018

Imieniny

  • Piotra i Pawła

Matka chrzestna dla m/s Tczew - posłanka rezygnuje, a PŻM nie planuje chrztu

poniedziałek, 19.03.2018 09:22

Sprawa wyboru matki chrzestnej dla masowca Tczew nadal budzi kontrowersje, ale posłanka PiS, która  miała zastąpić tczewiankę w tej roli, wycofała się.

Po ogłoszeniu w mediach, że armator, czyli Polska Żegluga Morska, zamierza tę funkcję powierzyć Dorocie Arciszewskiej-Mielewczyk, wielu tczewian nie kryło oburzenia , że zasłużoną tczewiankę miałaby zastąpić osoba związana z polityką.

W marcu 2016 r. otrzymaliśmy od armatora, czyli Polskiej Żeglugi Morskiej informację, że matką chrzestną statku o nazwie TCZEW, będzie tczewianka – Magdalena Kubicka-Netka.

Tymczasem w grudniu 2017 r. armator… anulował swoją wcześniejszą decyzję, twierdząc, że zmieniły się zasady przyznawania tego honorowego tytułu. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki natychmiast skierował pismo do armatora, aby wyjaśnić tę dziwną sytuację, zwłaszcza, że masowiec o nazwie TCZEW został na początku grudnia ub. roku zwodowany w chińskiej stoczni i przekazany Polskiej Żegludze Morskiej.  Nasuwa się pytanie – czy przez te niespełna dwa lata, zasługi dyrygentki i koordynatorki Harcerskiej Orkiestry Dętej, która jest równocześnie orkiestrą reprezentacyjna Związku Harcerstwa Polskiego oraz orkiestrą reprezentacyjną Tczewa – z 70-letnią tradycją, uległy dewaluacji? Zdaję sobie sprawę, że w strukturze firmy oraz Zarządzie PŻM zaszły w tym czasie duże zmiany, ale trudno mi zrozumieć, że decyzje  i uzgodnienia sprzed niespełna dwóch lat przesłały obowiązywać. Wyrażam ogromne ubolewanie z powodu decyzji PŻM. Proszę jednocześnie o informację, jakimi priorytetami kieruje się Zarząd PŻM wyłaniając, zgodnie z nową procedurą, matki chrzestne dla swoich statków. Mam nadzieję, że mimo wszystko nasza kandydatka sprosta tym wymaganiom – napisał prezydent Tczewa.

Niestety, odpowiedzi z PŻM się nie doczekaliśmy…

Tymczasem w połowie marca w mediach lokalnych i ogólnopolskich pojawiła się informacja, podana przez zarządcę komisarycznego PŻM, że…chrzest nowej jednostki odbędzie się w kwietniu w Policach, tyle, że jego matką chrzestną nie będzie Magdalena Kubicka-Netka, lecz… Dorota Arciszewska-Mielewczyk, gdyńska poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Po burzy, jaka rozpętała się w mediach, w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa zwołana przez polityków PiS, podczas której D. Arciszewska-Mielewczyk oświadczyła, iż nie wiedziała o wcześniejszej nominacji  i nie zamierza konkurować z dyrygentką Harcerskiej Orkiestry Dętej.

 Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przeprosiło tczewiankę za zamieszanie i uznało, że propozycja objęcia  tytułu matki chrzestnej przez Magdalenę Kubicką-Netkę jest nadal aktualna, ale … „decyzja o nadaniu tytułu matki chrzestnej leży w wyłącznych kompetencjach armatora, czyli w przypadku m/s Tczew, w kompetencjach Polskiej Żeglugi Morskiej”.  Ministerstwo zwróciło się do PŻM z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy twierdząc, że było zaskoczone decyzją o zmianie nominacji i że była ona nadużyciem.

Nie kończy to jednak sprawy wyboru matki chrzestnej dla statku Tczew. Jak wypowiedział się Krzysztof Gogol, rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej: "Na razie nie planujemy chrztu statku Tczew. Nie ma więc także tematu matki chrzestnej"...

 

M.M.

 

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013