środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

 • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

 • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

 • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

 • Wandy i Zenona

Hop na rower! - ruszyły zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży

wtorek, 22.05.2018 09:32

Pod koniec kwietnia wystartowały pierwsze zajęcia z edukacji rowerowej dla dzieci i młodzieży. Uczestyniczy w nich 7 tczewskich szkół podstawowych.

Najpierw odpowiednie przygotowanie

 Tczewscy Kurierzy Rowerowi opracowali cykl zajęć opartych na nabyciu wiedzy teoretycznej oraz działaniach w praktyce, w ruchu ulicznym.  Większość uczniów, ze zgłoszonych szkół,  pierwsze spotkania ma już za sobą.  Podczas zajęć w placówkach na dzieci i młodzież czekał quest (czyli gra osadzona w obrębie szkoły) i  placyk manewrowy, odzwierciedlające rzeczywiste sytuacje drogowe oraz infrastrukturę miejską. Uczniowie i uczennice opracowali mapy prezentujące ich podróż do szkoły, na której zaznaczyli pozytywne a także subiektywnie niebezpieczne miejsca w naszym mieście.  Zgromadzone informacje pomogły stworzyć plan trasy, którą na kolejnych zajęciach uczestnicy przemierzyli wraz z Anną Jaremko ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia oraz Tczewskim Kurierami Rowerowymi.

Relacja z trasy

Przed wyjazdem w miasto rowery są sprawdzane pod kątem sprawności. Organizatorzy przypominają dzieciom jakie zasady panują podczas poruszania się w kolumnie rowerowej i weryfikują czy utrwaliły wiedzę z zajęć teoretycznych. Chwilę przed startem część dzieci mówi, że czuje strach, ale mimo to nie mogą doczekać się aż wyruszą w teren.

Po 45-minutowej jeździe ścieżkami rowerowymi oraz ulicami uczniowie i uczennicą są podekscytowani. Okazuje się, że początkowy strach szybko minął a wcześniejsze przygotowanie pomogło przy poprawnej sygnalizacji skrętów i uniknięciu niebezpiecznych zachowań. W trakcie przejażdżki prowadzący kilkukrotnie stopują całą kolumnę. Podczas przystanków analizują poszczególne odcinki i dopytują uczestników co sądzą o danych drogach, przejazdach rowerowych i konkretnych sytuacjach.

Na pytanie „Jak Wam się podobało?” wszyscy zgodnie odpowiadają „Fajnie!”.  Dochodzą też zdania, iż wczesny strach był niepotrzebny. Po zakończeniu przejazdu i podsumowaniu zajęć dzieci rozjeżdżają się do domów pewniejsze, bardziej uważne na wszystkich uczestników ruchu a przede wszystkim ciekawe kolejnych zajęć.

- Jesteśmy zachwyceni energią i zaangażowaniem uczniów i uczennic uczestniczących w warsztatach. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych miejscach rowerowej aktywności w mieście, odkryliśmy prawdziwe talenty w poruszaniu się rowerami cargo (towarowymi), a nawet znaleźliśmy pasjonatów mechaniki rowerowej. Nic tylko czekać na kolejne pokolenia aktywistów i aktywistek rowerowych w Tczewie.- komentuje Paulina Kremer (Tczewscy Kurierzy Rowerowi).

Polityka rowerowa

Dla każdej z grup, liczącej od 8 do 12 uczniów, zaplanowano po 3h jazdy w terenie oraz 5h przygotowania, obejmujące zakresem warsztat, naukę budowy roweru oraz placyk manewrowy. 

- Edukacja rowerowa to pomysł zainicjowany przez Zespół ds. polityki rowerowej, realizowany przez Urząd Miejski w Tczewie. Docelowo grupy objęte podobnym programem edukacyjnym będą składały się także z osób starszych, kobiet i innych środowisk zdiagnozowanych jako czujące się niepewnie na rowerze w przestrzeni miejskiej. Działania mają na celu niwelować niebezpieczne sytuacje drogowe z udziałem rowerzystów oraz promować jazdę jednośladami po mieście. – mówi Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miejskiego. 

Lista szkół zgłoszonych do programu:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Tczewie
 2. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie
 3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Tczewie
 4. Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie
 5. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tczewie
 6. Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie
 7. Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa

Cały program jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).

G.P.

Fot. S. Gawroński

 

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013