środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

  • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

  • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

  • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

  • Wandy i Zenona

Coraz więcej rowerzystów

poniedziałek, 28.05.2018 15:23

Długość ścieżek rowerowych w naszym mieście wciąż wydłuża się, a wraz z nią wzrasta liczba rowerzystów w Tczewie.

W trosce o właścicieli jednośladów Urząd Miejski zlecił zamontowanie kolejnych stojaków u-kształtnych, czyli takich, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Tylko w tym roku przybyło ich aż 130 sztuk! W sumie w miejscach publicznych mamy już 588 stojaków. Nowe punkty, gdzie bezpiecznie można zaparkować i przypiąć rower, znajdują się w okolicach szkół publicznych, placów zabaw, terenów rekreacyjnych oraz innych, często odwiedzanych rejonów (np. ciąg sklepów niedaleko dworca PKP czy Stare Miasto). Lokalizacje stojaków były konsultowane z mieszkańcami, podczas spotkań Zespołu Rowerowego czy wspólnego monitoringu rowerowej infrastruktury Tczewa.

Skąd wiemy, że liczba rowerzystów w Tczewie systematycznie rośnie? Dzięki pętlom indukcyjnym umieszczonym w czterech różnych miejscach dane o intensywności ruchu rowerowego w mieście są na bieżąco aktualizowane i kumulowane. Należy nadmienić, iż w 2018 roku powstały trzy nowe punkty pomiarowe (przy ul. Gdańskiej, ul. Armii Krajowej oraz ul. Wojska Polskiego). Liczby odnotowane w ostatnim czasie pozytywnie szokują. Operując przykładami: licznik przy ul. Wojska Polskiego od 23 kwietnia do 27 maja zliczył już ponad 30 tys. przejazdów! Z wszystkich czterech liczników rowerowych to właśnie ten na ul. Wojska Polskiego odnotowuje największy ruch rowerowy. Średnio dobowe pomiary sięgają nawet do 1200 przejazdów co tylko potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że ul. Wojska Polskiego jest głównym rowerowym traktem Tczewa.

Ogromny skok w pomiarach ruchu rowerowego po latach powolnego, ale jednak wzrostu, nastąpił na ul. Pomorskiej. Miesiące kwiecień i maj są rekordowe w skali ostatnich 6 lat od kiedy dokonywane są pomiary. Maj będzie miesiącem o największych ruchu rowerowym w skali całego badanego okresu co można zaobserwować na poniższym wykresie. Patrząc na suche liczby to jest to prawie 12 tys. przejazdów do 7,5 tys. przejazdów z 2013 roku.

- Wierzę, że zmiany w naszym mieście, czyli budowa kolejnych ścieżek rowerowych, montaż kolejnych stojaków i inne udogodnienia dla rowerzystów przekładają się na wzrost ruchu jednośladami w Tczewie. Nasze kampanie i konkursy rowerowe mają również duży wpływ na wzrost ruchu rowerowego. Liczby odnotowane dzięki czterem licznikom potwierdzają tylko to, co można zaobserwować w mieście. Co raz częściej mijamy rowerzystów, co raz częściej sami wybieramy rower jako środek transportu. Mam nadzieję, iż ta tendencja wzrostowa utrzyma się, a nawet przekroczy moje oczekiwania – komentuje Mirosław Pobłocki Prezydent Tczewa.

Pełne statystyki dostępne są pod adresem: http://www.rower.tczew.pl/pomiary-ruchu/

(G.P.)

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013