środa, 20 czerwca 2018
Imieniny: Bogny i Florentyny

20 czerwca 2018

Imieniny

  • Bogny i Florentyny

21 czerwca 2018

Imieniny

  • Alicji i Alojzego

22 czerwca 2018

Imieniny

  • Pauliny i Flawiusza

23 czerwca 2018

Imieniny

  • Wandy i Zenona

178 wystawców – rekord na Pchlim Targu

poniedziałek, 04.06.2018 14:30

Pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótka, a nawet J. Dąbrowskiego zamieniły się w wielkie targowisko.

Wszystko to za sprawą Pchlego Targu, który już po raz ósmy odbył się na tczewskiej starówce – jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca. W tym roku odwiedziła nas rekordowa liczba 178 wystawców i tysiące klientów. Handlowali kolekcjonerzy, rękodzielnicy, a nawet dzieci sprzedające nieużywane już książki czy zabawki.

Najwięcej wystawców pochodziło z Tczewa, ale byli też goście z  całego Kociewia, Trójmiasta, Malborka, Grudziądza, Olsztyna i Kwidzyna. Można było upolować prawdziwe cacka. Porcelana, lampy, bibeloty, biżuteria, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, rękodzieło, maskotki, książki, wata cukrowa –   katalog oferowanych produktów był jak zwykle bogaty.

Pchli Targ nie miałby swojego klimatu, gdyby nie działania towarzyszące handlowi. Nie mogło zabraknąć kataryniarza, ale tematem przewodnim części artystycznej był pokaz rzemiosł dawnych. Warsztaty kowalstwa przygotowali członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. Mogliśmy zobaczyć warsztat pracy kowala sprzed stuleci i przekonać się o tym, że rozgrzany pręt można kształtować niczym plastelinę. Był też warsztat świecownika i warsztat prząśniczki. Wszędzie można było spróbować swoich sił.

Na stanowisku „Dawna, polska wieś” – można było zobaczyć sprzęty wyposażenia gospodarstwa chłopskiego, pokaz wyrabiania ciasta lub parzenia kawy. Były też ćwiczenia dla publiczności, np. ubijanie masła w kierzance, mielenie mąki w drewnianym młynie żarnowym, noszenie wody w szuńdach http://www.garniec.pl/.

Oczywiście nie  zabrakło muzyki na żywo na Skwerze Różanym.

Organizatorem wydarzenia była Fabryka Sztuk. Partnerzy: Urząd Miejski, Zakład Usług Komunalnych, Straż Miejska, Komenda Powiatowa Policji w Tczewie.

M.M.

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013