sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Wieloryb, krokodyl i dialog w milczeniu - tczewscy uczniowie w Norderstedt

wtorek, 07.06.2016 09:51

Dwudziestu uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie pojechało na wymianę szkolną do Gimnazjum im. M. Kopernika w Norderstedt. Była to już 27 wymiana uczniowska, kontynuacja współpracy od 1990 roku.

Uczniowie z Polski mieszkali w rodzinach swoich niemieckich koleżanek i kolegów,wspólnie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, realizowali projekty, wyjeżdżali na wycieczki, uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych rodzin.

Strona niemiecka jak zawsze przygotowała bardzo interesujący i bogaty program. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie integracyjne, na którym grupa mogła się poznać, pokazano nam budynek szkolny, wspaniale wyposażone pracownie: biologiczną, chemiczną, plastyczną, muzyczną, kompleks sportowy z trzema salami gimnastycznymi oraz nowo wybudowaną stołówkę. Następnie uczestnicy udali się na spacer po mieście oraz spędzili 3 godziny w parku wodnym Arriba. Drugiego dnia uczestniczyli w lekcjach klas swoich gospodarzy a w południe wyruszyli do Hamburga, wzięli udział w projekcie „Dialog w milczeniu”, czyli o sposobach komunikowania się bez słów. Animatorami tych projektów były osoby głuchonieme. Następnie podziwiali uroki starego miasta, zwiedzali ratusz i odbyli wycieczkę po porcie barką. Kolejny dzień to wyprawa nad Morze Północne do Parku Narodowego Szlezwiko-Holsztyńskiego Morza Wattowego czyli rezerwatu biosfery. Muzeum pełne zbiorów bogatej fauny i flory obszaru nadmorskiego z wspaniałymi akwariami, pełne stanowisk naukowych dla dzieci w każdym wieku i plac zabaw. Czwartego dnia po wspólnej lekcji wf wyjechali do Tropikalnego Akwarium Hagenbeck przy ogrodzie zoologicznym w Hamburgu. Grupę powitał sam król Julian z kreskówki, czyli stado lemurów. Potem oglądali tropikalne ryby, płazy i gady. Piątek był dniem podsumowujących pobyt warsztatów, turnieju piłki nożnej oraz wieczoru integracyjnego połączonego z grillem przygotowanego przez niemieckich rodziców. Ostatni, szósty dzień to pobyt w rodzinach i realizacja programów przygotowanych indywidualnie przez te rodziny.

Nauczyciele języka niemieckiego opiekujący się dziećmi tj. Karolina Wlazłowicz i Piotr Wojtysiak mieli swój specjalny program wieczorny m.in.: improwizowany w/g życzeń widzów spektakl kryminalny „Morderstwo na północy” w Imperialtheater, zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Hamburga oraz dwugodzinny rejs statkiem po kanałach Elstery w centrum miasta.

Planowana jest już rewizyta uczniów niemieckich w Tczewie w październiku br.

Wymiana uczniowska jest wspierana finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która to organizacja obchodzi w tym roku Jubileusz 25 -lecia istnienia.

(informacja i zdjęcie: SP 10)

Żłobki i przedszkola

Szkoły podstawowe i gimnazja

Inne placówki edukacyjne

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013