sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Wernisaż prac Pawła Wyborskiego - 9 stycznia w Fabryce Sztuk

wtorek, 03.01.2017 10:44

Fabryka Sztuk serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Pawła Wyborskiego pt. „Obrazy o ikonach”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 9 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Paweł Wyborski (ur. 1975 r. w Starogardzie Gdańskim) – malarz, porusza się w ramach tradycyjnej olejnej techniki laserunkowej. Brał udział w ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Danii i Włoszech). Laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska (2016) oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego (2016). W 2016 r. nagrodzony „Kociewskim Gryfem” – nagrodą starosty starogardzkiego dla Twórcy Roku 2015 za cykl „obrazów o ikonach” oraz nominowany do „Wierzyczanki” – nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury. Właściciel starogardzkiej Klubokawiarni Szafa, która pełni również funkcję autorskiej galerii.

Facebook.com/PawelWyborskiArt

Punktem wyjścia konceptu obrazów o ikonach jest założenie, że ikona, wbrew niektórym obiegowym opiniom, nie jest tworem skostniałym, obliczonym na reprodukowanie się wedle dawno ustalonych schematów. Artysta woli potraktować ją jako temat żywy i pokusić się o sprawdzenie granic tego fenomenu, poszukiwać jego substancji. Od lat prowadzi malarski dialog z tematyką ikony, od samego początku rozważa wątek Całunu – ten złożony temat przewijał się w wielu obrazach i wcześniejszych wystawach (w Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce: po raz pierwszy na wystawie w Galerii A SCK w 2000 roku, rok później w Galerii Mariackiej w Gdańsku odbyła się wystawa Całun, Pieta, Mandylion). Koncept obrazów o ikonach jest projektem nowszym, ukutym kilka lat temu dla potrzeb pojęciowego uchwycenia tych malarskich prób dyskutowania z określoną tradycją estetyczną i stanowi logiczne następstwo wcześniejszej pracy twórczej. Obrazy o ikonach stały się treścią i głównym motywem wystaw w ostatnich latach (m.in. w Legnicy, duńskim Hillerod, Gdańsku, Supraślu, Starogardzie, Wejherowie).

Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2017 r.

Wstęp wolny

Fabryka Sztuk zaprasza

www.fabrykasztuk.tczew.pl

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013