wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

VII sesja żuławska w Suchym Dębie

poniedziałek, 10.04.2017 09:16

8 kwietnia w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyła się VII sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. 

Uroczystość zainaugurowali dyrektor ZS w Suchym Dębie Aleksandra Lewandowska, wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska i przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie Leszek Muszczyński. Wśród zaproszonych gości byli: Przemysław Dymarkowski Radny Gminy Suchy Dąb, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Suchym Dębie, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Gimnazjum nr 1 w Pruszczu Gdańskim, oraz miłośnicy Żuław z Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta.

Zgromadzeni goście uczestniczyli w wycieczce po Żuławach Gdańskich. Podczas podróży wszyscy poznawali obiekty kultury i pamiątki historyczne związane z tym regionem naszego kraju w Trutnowach, Osicach i Cedrach Wielkich:

• w Trutnowach poznali historię i współczesność najstarszego domu podcieniowego na Żuławach z 1770 roku,
Daniel Kufel opowiedział o głównych zabytkach Żuław Gdańskich i jego mieszkańcach,
• w Osiach Pan Miśkiewicz przedstawił historię budowy swoje domu podcieniowego, który jest najmłodszą taką konstrukcją w okolicy,
Ryszard Tomkowicz oprowadził po kompleksie bankietowo – konferencyjnym „Cedrowy Dworek” w Cedrach Wielkich.

Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 10”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej. Podczas wycieczki wielu gości poznało piękno i bogatą przeszłość ziemi żuławskiej, na terenie gminy Suchy Dąb i gminy Cedry Wielkie. To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.

Organizatorami VII sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli: Zespół Szkół W Suchym Dębie, Urząd Gminy w Suchym Dębie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.

(ZKP)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013