sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Tczewianie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

środa, 01.03.2017 13:17

Mieszkańcy Tczewa uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno-religijnych zorganizowanych w hołdzie  Żołnierzom Wyklętym.

Uroczystości rozpoczęły się obok tablicy pamiątkowej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. O historii tego miejsca przypomniał Krzysztof Korda, dyrektor MBP.  W budynku dzisiejszej miejskiej książnicy, w okresie stalinowskim, mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, w którym przetrzymywano i torturowano członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych oraz inne osoby aresztowane z powodów politycznych. Pod tablicą przypominająca o tych wydarzeniach złożono wiązanki kwiatów.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli obok Ronda Żołnierzy Wyklętych do Pomnika Ofiar Stalinizmu w Parku Miejskim. W uroczystościach wzięli udział  przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, instytucji, harcerze, młodzież szkolna, kombatanci, mieszkańcy Tczewa.


O Żołnierzach Wyklętych oraz historii tego stosunkowo  nowego święta (ustanowione zostało w 2011 r.) przypomniał Krzysztof Korda, prowadzący uroczystość. To święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata – przypomniał K. Korda. – Środowiska konspiracyjne, wliczajac w to osoby, które w różny sposób wspierały ruch podziemny, mogły liczyć nawet 200 tys. osób.  Data 1 marca została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia w 1951 r. zostali zamordowani przywódcy konspiracyjnego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

O potrzebie upamiętnienia Żołnierzy  Wyklętych mówili również Edmund Pek, przewodniczący Konwentu Organizacji Kombatanckich . Za Żołnierzy Wyklętych modlił się, wraz z zebranymi na uroczystości, ks. dziekan  Krzysztof Stoltmann.

Pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem uroczystości był prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

M.M.

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013