czwartek, 20 lipca 2017
Imieniny: Czesława i Hieronima

20 lipca 2017

Imieniny

  • Czesława i Hieronima

21 lipca 2017

Imieniny

  • Daniela i Andrzeja

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

Tczewianie nagrodzeni na targach książki w Kościerzynie

wtorek, 11.07.2017 08:58

Czterech tczewskich autorów zostało nagrodzonych podczas Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina".

W Kościerzynie po raz 18. odbyły się Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina”. Udział wzięło wielu wystawców z całego Pomorza, wśród nich również wydawnictwa z Kociewia, jak również autorzy z naszego miasta.

Podczas targów promowano m.in.: literaturę piękną, poezję, historię, przewodniki turystyczne, wspomnienia, literaturę dziecięcą i wiele innych. Odbyły się spotkania z autorami. Główną atrakcją targów było wręczenie nagród – Remusowej Kary dla wyróżnionych książek. Spośród zgłoszonych publikacji nagrodzono łącznie 38 w kategorii książki kaszubskiej i pomorskiej. Główną nagrodą w Kościerzynie jest Remusowa Kara. To statuetka Remusa bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”, który w okresie zaboru pruskiego chodził po Kaszubach z taczką (karą), od wsi do wsi i sprzedawał polskie i kaszubskie książki.

W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się czterech mieszkańców Tczewa. Główne nagrody otrzymali: Krzysztof Korda za „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia Historyczna” w kategorii edycja kaszubska − opracowania naukowe  oraz Józef Golicki za albumy pt. „Żuławy – niezwykła kraina” i cykl publikacji pt. „Album Tczewski” w kategorii książka pomorska − albumy. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jan Kulas za „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze”
w kategorii książka pomorska − opracowania naukowe i eseje i Adam Murawski za „Rodzinne tradycje strażackie” w kategorii książka pomorska − albumy. 

Wykaz wszystkich nagrodzonych książek dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościerzynie:

http://www.koscierzyna.naszabiblioteka.com/n,wyniki-xviii-koscierskie-targi-ksiazki-kaszubskiej-i-pomorskiej-costerina-2017

Na zdjęciu nagrodzeni autorzy z Kociewia z przewodniczącym jury prof. Tadeuszem Linknerem od lewej: Lech Zdrojewski, Jan Kulas, Krzysztof Korda, Tadeusz Linkner, Józef Golicki, Adam Murawski, Kamila Thiel, Danuta Thiel.

Fot. Piotr Kajzer / Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013