wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Światowy Dzień Kociewia

piątek, 27.01.2017 11:52

Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia.

Data wspólnego świętowania mieszkańców naszego regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa „Kociewie” w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. Było to w okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu”…

W Fabryce Sztuk będzie trwał „Tydzień Kociewski”.

– Począwszy od 6 aż do 10 lutego będziemy wspólnie cieszyć się z tego, że jesteśmy Kociewiakami. Każdy dzień – to inny blok tematyczny: przyroda, zabytki, literatura, sztuka ludowa, w ramach którego przeprowadzimy zajęcia i spotkania dla dzieci oraz młodzieży. Wspomogą nas myśliwi z Koła Łowieckiego „Szarak”. Uczestnicy zajęć otrzymają „kociewskie” gadżety. Będziemy zachęcać ich również do odwiedzenia biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”. Chciałabym podkreślić, że przez cały rok nasza etnolog Kamila Gillmeister prowadzi lekcje o Kociewiu, na które serdecznie zapraszamy. W ofercie edukacyjnej mamy ponadto warsztaty ceramiczne i malarstwa na szkle. Oczywiście punkt kulminacyjny działań nastąpi 10 lutego. Ten dzień będzie miał muzyczny charakter. – atrakcje z okazji Światowego Dnia Kociewia wylicza Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

 W Światowy Dzień Kociewia tczewianie będą mogli usłyszeć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka” przy akompaniamencie Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Wykonane zostaną tradycyjne tańce i pieśni kociewskie w atrakcyjnej aranżacji. Przy układaniu repertuaru, nie zapomniano też o rocznicy zaślubin Polski z Morzem, która przypada właśnie tego dnia. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 w Fabryce Sztuk, a tuż po nim dalsza część świętowania przeniesie się do tczewskiej książnicy przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.

W bibliotece  wspomnimy osobę niezwykle zasłużoną dla Kociewia – zmarłego dwa lata temu – Jana Ejankowskiego. Był on bez wątpienia prekursorem edukacji regionalnej na Kociewiu. To on zainicjował działalność oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, a założony i kierowany przez niego zespół „Piaseckie Kociewiaki” wpisał się w życie kulturalne naszego regionu. Jan Ejankowski napisał książki i artykuły o Kociewiu i jego historii. Wyróżniony został m.in. Chwalbą Grzymisława, Kociewskim Piórem, Pierścieniem Mechtyldy. Okazją do przybliżenia tej postaci jest książka „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria”,  którą 10 lutego przedstawi tczewianom jej redaktor – prof. Józef Borzyszkowski. Drugą promowaną tego dnia publikacją będzie 10. numer „Tek Kociewskich” – czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Warto zaznaczyć, że promowane publikacje uzupełnią nasz bogaty zbiór regionalny, do korzystania z którego zachęcam – mówi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Publikację o Janie Ejankowskim będzie można nabyć w cenie 40 zł, a najnowszy zeszyt „Tek Kociewskich” każdy uczestnik wydarzenia otrzyma bezpłatnie.

Światowy Dzień Kociewia

10 lutego 

godz. 17.00 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4

godz. 18.00 – promocja publikacji: Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria pod red. prof. Józefa Borzyszkowskiego oraz 10. numeru Tek Kociewskich czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

(CKiS)

 

 

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013