czwartek, 20 lipca 2017
Imieniny: Czesława i Hieronima

20 lipca 2017

Imieniny

  • Czesława i Hieronima

21 lipca 2017

Imieniny

  • Daniela i Andrzeja

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

Spotkanie z tczewskim obieżyświatem

wtorek, 27.06.2017 09:16

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się promocja książki „Bradziaga znaczy Obieżyświat” autorstwa Jacka Jarosika –tczewskiego, włóczęgi, miłośnika podróży, który pieszo, samochodem, motocyklem, kajakiem i rowerem przebył tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc odległych i bliskich, zwykłych i niecodziennych.

 Autor książki jest postacią wyjątkową.  Nie interesują go miejsca z popularnych folderów turystycznych, nie lubi wycieczek. Woli wyprawy, na których poszukuje, wspólnie z innymi uczestnikami, prawdziwego świata, kontaktu z ludźmi, piękna przyrody, preferując zarazem model niezależnego obserwatora, któremu łatwiej wniknąć w otaczający świat. Podczas jego podróży nie ma miejsca na hotele, restauracje i bankiety. Jest natomiast żelazna porcja pieniędzy na lekarstwa, ewentualną naprawę samochodu i inne nieprzewidziane zdarzenia. 

W kilku wyprawach po drogach i bezdrożach naszego kraju, Europy i Azji towarzyszyli mu synowie – Jakub i Jędrzej oraz córka Joanna. Byli też Jacek i Henryk, goście uczestniczący w projekcie „Granice bez barier”, którzy wraz z autorem byli obecni na spotkaniu w bibliotece.

Książka, którą promowali,  opowiada o czterech wyprawach: na  Syberię, w Karpaty, do Azji i na Bałkany. Zawarte w niej zdjęcia, pokazują emocje, sytuacje oraz miejsca, do których nie uda się już powrócić, bo nieustające zmiany powodują, że wczorajszy świat staje się wspomnieniem.

Środkiem transportu podczas wypraw był znany z naszych dróg „Żuk”, który pod wpływem różnych pomysłów, po ośmiu miesiącach pracy, stał się rasowym autem terenowym.

Podczas spotkania autor opowiedział m.in. o wyprawie pod hasłem „Granice bez barier”, w ramach której przemierzył,  wspólnie z niepełnosprawnym Jackiem Sójkowskim „Amigo”, dzikie zakątki Karpat. Jej celem było przełamanie barier, a także wciąż  funkcjonujących w świadomości społeczeństwa stereotypów, według których niepełnosprawny powinien siedzieć w domu. W uznaniu  za tę wyprawę Jacek Jarosik otrzymał wyróżnienie „Kolosy 2007”.

Opowieści o podróżach nie zabrakło również po spotkaniu, gdy nastał czas rozmów przy kawie. Była to również okazja do nabycia własnego egzemplarza książki i zdobycia autografu od gościa tczewskiej książnicy.  

Spotkanie odbyło się w ramach Czytelniczego Ekspresu – projektu nawiązującego do bogatej historii Tczewa, miasta kolejarzy. Jego głównym celem jest promowanie czytelnictwa, a biblioteka stanowi lokomotywę, ciągnącą 4 wagony: przygodę, porady, kryminał oraz fantastykę. Przez cały 2017 rok odbywać się będą spotkania z pisarzami, wpisującymi się w tematykę poszczególnych wagonów. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP)

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013