wtorek, 28 marca 2017
Imieniny: Anieli i Sykstusa

28 marca 2017

Imieniny

  • Anieli i Sykstusa

29 marca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Eustachego

30 marca 2017

Imieniny

  • Amelii i Jana

31 marca 2017

Imieniny

  • Balbiny i Gwidona

Spotkanie z Jackiem Jędrzejakiem

piątek, 24.02.2017 08:51

W tczewskiej bibliotece gościł Jacek Jędrzejak – podróżnik, autor książek, a zarazem wokalista i lider grup: Big Cyc i Czarno-Czarni.

 

Od zawsze kochał poznawać nowe miejsca na świecie. Owocem jego wypraw podróżniczych są dwie książki „Kontrabas i bumerang” oraz „Z gitarą przez Antyle”.  To książki wydane w postaci dzienników, w których opisuje swoje wojaże po: Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii, Indochinach, Martynice, Dominice i Gwadelupie.

Autor zachęcał do podróżowania, zwiedzania świata oraz pobliskich stron, swojego regionu, bo to daje zawsze inną perspektywę, zmienia sposób myślenia, nastawienie do innych ludzi.

Muzyk podkreślał, że dzięki podróżom możemy znaleźć jakiś sposób, receptę na wyjście z opresji lub rozwiązać dany problem. Wskazał, że świat raczej jest bardzo przyjazny. Ludzie na drugim końcu świata są tak samo ciekawi nas, jak my ich  i oni również żyją swoimi problemami.  Coś co dla nas wydaje się atrakcją wakacyjną, dla nich, np. mieszkańców Australii, niewyobrażalny upał utrudnia bardzo życie.

Autor książek zwrócił uwagę na to jak nasza cywilizacja wkracza do dzikiego, wydawałoby się, świata. Jędrzejak wspominał jak to w wiosce Zulusów w Afryce potrzebny był hydraulik… bo nie było wody. Okazało się, że nasze wyobrażenie zacofania niektórych rejonów świata jest nieaktualne, a tamtejsza cywilizacja wcale nie odbiega od naszej.

W każdym miejscu, w którym obecny był gość biblioteki - od Islandii po Nową Zelandię, życie toczy się podobnie jak u nas, różnimy się tylko mentalnością. 

Według Jacka Jędrzejaka w erze internetu,  wszystko możemy z bliska zobaczyć, ale oglądanie świata to również kulinaria, zapachy, muzyka, a może przede wszystkim ludzie, których spotykamy na swojej drodze.

Spotkanie było ilustrowane podróżniczymi klipami i muzyką. To sposób, w jaki Jacek Jędrzejak, z wykształcenia filolog polski, nauczyciel, zachęca do czytania książek, poznawania świata, przełamywania barier kulturowych, poszukiwania własnych pasji. Na koniec, jak przystało na muzyka „Dżej Dżej”,  dla zgromadzonej licznie publiczności zagrał na gitarze. Po spotkaniu była możliwość zakupu książek i okazja do zdobycia autografu oraz rozmowy z gościem wieczoru.

(MBP w Tczewie)

 

  

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013