wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Spektakl "Historia filozofii po góralsku"

poniedziałek, 16.01.2017 09:47

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 26 stycznia o godz. 18.00 na spektakl "Historia filozofii po góralsku". Przedstawienie odbędzie się z okazji nadania sali kameralnej imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej – wybitnej aktorki rodem z Tczewa. 

 

Wstęp wolny za okazaniem wejściówek. Wejściówki dostępne w kasie CKiS od 17 stycznia.

Józef Tischner
HISTORIA FILOZOFII PO GÓRALSKU
reżyseria: Bogdan Ciosek

"Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi filozofami. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole". Bestsellerowa pozycja książkowa z sukcesem przełożona na język teatru. Niezwykle błyskotliwa, inteligentna i skrząca się charakterystycznym dowcipem opowieść o filozofii, filozofach, a co najważniejsze – o życiu po prostu. Ubarwiona piosenkami i próbami odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości: co było na początku? Jak powstał świat? Czym jest człowiek? A czym dusza? Góralska muzyka na żywo, zabawa i wzruszenie gwarantowane.

Występują: Beata Buczek-Żarnecka, Elżbieta Mrozińska, Bogdan Smagacki
Na skrzypcach gościnnie: Krzysztof Jakub Szwarc
Wykonawca: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza z Gdyni

Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Wiele z jej kreacji weszło do historii polskiego kina i teatru. Urodziła się 17 września 1942 roku w Tczewie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na scenie teatralnej zadebiutowała 24 stycznia 1965 rolą w widowisku muzycznym "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Agnieszki Osieckiej w reż. Jerzego Uklei, a na małym ekranie w 1968 tytułową rolą w Eugenii Grandet Honoré de Balzaca w reż. Bogdana Hussakowskiego. W latach 1964-66 występowała w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, w latach 1966-72 w Teatrze im. Słowackiego tamże. W latach 1972-83 była aktorką Starego Teatru w Krakowie, następnie (1983-97) Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego w Warszawie (1997-2006). Od roku 2006 aktorka Teatru Ateneum w Warszawie.


Współpracowała z wieloma polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass, a także z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros. Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr", którą otrzymała za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa, graną gościnnie w
Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. W 1991 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za podwójną rolę matki i córki w filmie Odjazd. Dwa lata wcześniej na tym samym festiwalu była nominowana do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Lawa.

(CKiS)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013