wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Samorząd miasta dofinansuje remonty zabytków

wtorek, 18.04.2017 09:13

Tczewscy radni uchwalili kolejne dotacje na remonty zabytków. Program funkcjonuje już od 2005 r.

Podczas sesji Rady Miejskiej – 30 marca, tczewscy radni głosowali m.in. nad uchwałą w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie administracyjnym miasta Tczewa.

W tegorocznym budżecie na ten cel przeznaczonych zostało 50 tys. zł.

W ustalonym terminie, do 10 stycznia br. wpłynęło 5 wniosków o przyznanie dotacji (jeden z nich został wycofany przez wnioskodawcę).  Obiekty, których dotyczą wnioski, objęte są ochroną konserwatorską (wpisane są indywidualnie do rejestru zabytków lub znajdują się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków), która umożliwia ubieganie się o dotację zgodnie z obowiązującymi na terenie miasta Tczewa zasadami.

Dotację przyznano:

  1.  właścicielowi budynku przy ul. Krótkiej 13 w Tczewie, na przeprowadzenie remontu dachu (wymianę konstrukcji dachu, pokrycie dachówką ceramiczną, orynnowanie) , dotacja w wysokości 21 000 zł, nie więcej jednak niż 50% rzeczywistego, udokumentowanego kosztu prac;
  2. Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Krótkiej 20, na przeprowadzenie remontu elewacji frontowej budynku, dotacja w wysokości  4 500 zł, nie więcej jednak niż 50% rzeczywistego, udokumentowanego kosztu prac;
  3. Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości przy pl. Hallera 1, na przeprowadzenie remontu elewacji frontowej budynku (od strony  ul. Wyszyńskiego i pl. Hallera), dotacja w wysokości 15 500 zł, nie więcej jednak niż 50% rzeczywistego, udokumentowanego kosztu prac;
  4. właścicielom budynku przy ul. Rybackiej 9, na przeprowadzenie remontu elewacji południowej (tylnej) budynku, dotacja w wysokości 9000 zł, nie więcej jednak niż 50% rzeczywistego, udokumentowanego kosztu prac.

Uchwała Rady Miejskiej na podstawie której udzielane są dotacje na remont i konserwację zabytków, funkcjonuje (ze zmianami) od 2005 r.

 

Do tej pory z tego rodzaju wsparcia skorzystali:

- parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. (konserwacja ołtarzy Matki Boskiej Różańcowej, św. Rocha, , św. Jana Nepomucena, św. Jakuba, organy neogotyckie, ołtarze św. Józefa, Matki Boskiej Częstochowskiej, ołtarz pw. Niepokalanego Poczęcia  NMP, barokowa ambona, barokowy ołtarz główny, barokowy feretron, rokokowy konfesjonał).

oraz właściciele kamienic lub wspólnoty mieszkaniowe:

- ul. Wojska Polskiego 15

- ul. Krótka 11

- ul. Wyszyńskiego 8

- pl. Hallera 10

- pl. Hallera 22

- ul. Podgórna 22

- ul. Mickiewicza 12

- ul. Dąbrowskiego 23

- ul. Garncarska 1-2

- ul. Podgórna 6

- ul. Skromna 6

- ul. Lipowa 5-6

- ul. Krótka 2

- ul. Krótka 8

- ul. Krótka 12

- ul. Rybacka 9

- ul. Lipowa 4.

 

Dotacje to tylko jedna z form wsparcia samorządu miasta Tczewa dla właścicieli  obiektów zabytkowych. Inną jest coroczny konkurs na najpiękniejszą elewacje w rejonie Starego Miasta. Właściciele i zarządcy odnowionych kamienic na starówce mogą zdobyć nagrody finansowe – pula nagród w ubiegłym roku wynosiła  blisko 50 tys. zł.

M.M.

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013