sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Promocja książki Daniela Czerwińskiego

czwartek, 09.03.2017 08:41

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na prezentację pierwszej monografii dziejów aparatu represji państwa komunistycznego na terenie ówczesnego województwa gdańskiego.

Przez lata same wspomnienie o nim budziło autentyczny i zasłużony strach wśród mieszkańców powiaty tczewskiego, jak i całej Polski. O jego bezwzględności i okrucieństwie powstały dziesiątki filmów i książek. Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie zaprasza we wtorek 14 marca na godz. 1730 (do Biblioteki Głównej przy ul. J. Dąbrowskiego 6), na promocję książki „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956”, autorstwa dr. Daniela Czerwińskiego, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Wszyscy, którzy postanowią spędzić z tczewską książnicą wtorkowe popołudnie poznają wyjątkową publikację. Pierwszą monografię dziejów aparatu represji państwa komunistycznego na terenie ówczesnego województwa gdańskiego. Na ponad pięciuset stronach przedstawiono dokładne losy machiny terroru na Pomorzu, jak i ludzie, którzy go tworzyli. Opisano w niej metody pracy funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz tych, wobec których były one stosowane. Tych, którzy postanowili walczyć o bez przymiotnikową Polskę z bronią w ręku, jak i samego społeczeństwa, próbującego ułożyć sobie życie w nowej, komunistycznej rzeczywistości.

Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956.

(MBP)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013