środa, 20 września 2017
Imieniny: Filipiny i Eustachego

20 września 2017

Imieniny

  • Filipiny i Eustachego

21 września 2017

Imieniny

  • Hipolita i Mateusza

22 września 2017

Imieniny

  • Tomasza i Maurycego

23 września 2017

Imieniny

  • Tekli i Bogusława

Partnerzy przyjechali do Tczewa

sobota, 24.06.2017 13:52

Przedstawiciele sześciu miast partnerskich przybyli do Tczewa na zaproszenie prezydenta miasta Mirosława Pobłockiego.

Okazją do spotkania były Sobótki Tczewskie, które zastąpiły dotychczasowe Dni Ziemi Tczewskiej. Wśród gości była grupa z Lev Hasharon w Izraelu, z którym Tczew obchodzi w tym roku 20-lecie współpracy. 10 lat temu natomiast zostały zawarte umowy partnerskie z Aizkraukle na Łotwie oraz z rosyjskim Kurskiem. Ponadto gościliśmy delegacje z francuskiego Beauvais, niemieckiego Witten i rodzimego Dębna.

- Wszystko zaczęło się w 1990 r., kiedy Tczew podpisał umowę o przyjaźni z niemieckim Witten. Potem doszły kolejne miasta. Dzisiaj Tczew ma 10 miast partnerskich, a trwają przygotowania do zawarcia umowy z kolejnym – z miastem Słuck na Białorusi – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

O początkach współpracy mówił też Zenon Odya, prezydent Tczewa w latach 1994-2010. – Klausowi Lohmannowi, byłemu burmistrzowi Witten bardzo zależało, aby stworzyć sieć zaprzyjaźnionych miast, aby miasta partnerskie Witten stały się też partnerami dla siebie – wspominał Z. Odya.

- Po co nam dzisiaj partnerstwo? Odpowiedzi na to pytanie może być sporo – przekonywał prezydent Mirosław Pobłocki. – Uważam, że najważniejsze jest się poznać, a to pozwala zrozumieć siebie nawzajem i uniknąć stereotypowego myślenia, a wreszcie – zaprzyjaźnić się. Do tego potrzebne są spotkania, ale nie tylko te oficjalne, w których uczestniczą przedstawiciele władz.  Bardzo ważne jest, aby ta współpraca rozwijała się na poziomie wymiany młodzieżowej, sportowej, kulturalnej czy gospodarczej.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. W tym roku młodzież z Zespołu Szkół im. Św. Ducha we francuskim Beauvais gościła u swoich rówieśników z Gimnazjum nr 2 i II LO w Tczewie. Na przełomie maja i czerwca młodzi tczewianie byli w Beauvais. Rozwija się również współpraca między młodymi  piłkarzami z Tczewa i Witten.

Delegacje z miast partnerskich uczestniczyły w Sobótkach Tczewskich, zwiedziły miasto, m.in. Fabrykę Sztuk, Stare Miasto, Bulwar Nadwiślański. Zaplanowano także wycieczkę do Malborka oraz Gdańska.

Spotkanie w Tczewie było również okazją do wspomnień, do których skłaniały m.in. zdjęcia z wydarzeń związanych z dotychczasowymi kontaktami partnerskimi oraz rozmów na temat naszej współpracy w najbliższych latach.

M.M.

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013