wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Pamiętamy o zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje...

czwartek, 13.04.2017 13:43

13 kwietnia tczewianie uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Parku Miejskim, przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu zebrali się samorządowcy miasta i powiatu, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych i politycznych, młodzież szkolna, harcerze, mieszkańcy Tczewa.

Uroczystości poprowadził Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

13 kwietnia to bolesna data w naszej historii nawiązująca do odkrycia zbrodni w Lesie Katyńskim. Tego dnia w 1943 r. świat dowiedział się o odkryciu masowych grobów polskich żołnierzy, o których słuch zaginął po rozpoczęciu II wojny światowej, po zajęciu wschodniej Polski przez Armię Czerwoną. 13 kwietnia – tego dnia odkryto groby polskich żołnierzy wymordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 r. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Do dzisiaj nie znamy wszystkich miejsc pochówku. Wiemy, ze wśród zamordowanych ponad 20 tysięcy byli żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni, naukowcy, lekarze, pedagodzy, byli również tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem.

Jerzy Wierzbowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich mówił m.in. o swoim ojcu - Józefie, policjancie z Tczewa, który znalazł się wśród jeńców rozstrzelanych w Katyniu. W imieniu kombatantów głos zabrał Edmund Pek, zaś w imieniu młodego pokolenia tczewian - Jakub Kruszyński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa. Wraz z zebranymi przy pomniku modlił się ks. dziekan Krzysztof Stoltmann.

Pod pomnikiem ofiar stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem uroczystości był Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

M.M.

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013