sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Odszedł Jerzy Kubicki - harcerz, kapelmistrz, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa

środa, 19.04.2017 15:11

19 kwietnia zmarł Jerzy Kubicki, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa, Kawaler Medalu „Pro Domo Trsoviensi”, Tczewianina Roku, wieloletni  kapelmistrz i dyrygent Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie, harcerz, pedagog i wychowawca.

Jerzy Kubicki urodził się 9 marca 1933 r. w Tczewie i całe swoje życie poświęcił muzyce i edukacji muzycznej, a szczególnie Harcerskiej Orkiestrze Dętej. Był absolwentem tczewskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Muzycznej II-go stopnia na Wydziale Instruktorskim.  Jego działalność muzyczna rozpoczęła się w Tczewie w 1949 r., kiedy wstąpił do Harcerskiej Orkiestry Dętej, której kapelmistrzem był jego ojciec Jan. W 1958 r. przejął batutę kapelmistrza po swoim ojcu i dzierżył ją nieprzerwanie przez 45 lat. W grudniu 2002 r. podczas koncertu jubileuszowego z okazji 55-lecia Orkiestry, przekazał ją swojej córce Magdalenie. Nie zakończył jednak swej aktywności zawodowej. Wspierał wszystkie działania muzyczne i organizacyjne Orkiestry. Aktywnie uczestniczył w edukacji muzycznej najmłodszych pokoleń, pomagał w organizacji corocznych obozów muzycznych oraz zabiegał o środki finansowe w różnych środowiskach.

Harcerska Orkiestra Dęta pod batutą Jerzego Kubickiego na trwałe wpisała się w kulturalny wizerunek Tczewa. Orkiestra prezentując bardzo wysoki poziom artystyczny daje kilkadziesiąt występów rocznie w kraju jak i poza jego granicami. Ma w swoim dorobku także nagrania radiowe i telewizyjne. Odnotowała znaczące sukcesy w przeglądach, festiwalach oraz rewiach orkiestr dętych. Swoimi występami uświetnia ważniejsze uroczystości patriotyczne, rocznicowe i okolicznościowe odbywające się w naszym mieście oraz regionie i kraju. Potwierdzeniem wysokiego poziomu jest nadanie jej nazwy Reprezentacyjnej Orkiestry Związku Harcerstwa Polskiego.
Jerzy Kubicki traktował orkiestrę jako swoistą Szkołę Muzyczną, ale jednocześnie szkołę życia dla wielu pokoleń młodych harcerzy. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in. w 1986 r. Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu Kultury; w 1996 r. Kapituła Medalu Pro Domo Trsoviensi przyznała mu to wyróżnienie podkreślając wieloletnią działalność na niwie kultury; w 1997 r. otrzymał nagrodę Wojewody Pomorskiego za długoletnie kierowanie Orkiestrą i dbałość o zachowanie jej wysokiego poziomu artystycznego oraz zaangażowaną działalność na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na terenie miasta Tczewa i regionu; w 2003 r. wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta ″Tczewianin Roku 2002 ″; w  2004 r. Rada Miejska w Tczewie nadała mu najwyższe samorządowe wyróżnienie - Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

W 2012 r. Jerzy Kubicki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej. Odznaczenie wręczył prezydent RP Bronisław Komorowski, podczas spotkania z samorządowcami w Gniewie. Odznaczenie zostało przyznane na wniosek prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego składa prezydent Tczewa wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego  oraz przewodniczący i radni Rady Miejskiej w Tczewie.

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Centrum Kultury i Sztuki