wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Obchody 500-lecia reformacji w Tczewie

piątek, 07.04.2017 10:20

Zbór Kościóła Zielonoświątkowego w Tczewie zaprasza do bezpłatnego udziału w wydarzeniach upamiętniających 500-lecie reformacji. Obchody objął patronatem Prezydent Miasta Tczewa.

Mija właśnie pół tysiąclecia od chwili gdy ksiądz Marcin Luter przedstawił swoje 95 tez, które miały być podstawą akademickiej dyskusji, a stały się impulsem przemian, które zmieniły oblicze chrześcijaństwa i kształt społeczno-polityczny Europy i całego świata.

Rewolucyjnym przesłaniem Reformacji było stwierdzenie, że nie można osiągnąć zbawienia przez  przestrzeganie przykazań, bo nikt nie jest w stanie wypełnić ich całkowicie. Ofiara Chrystusa jest  zaś  całkowicie  wystarczająca do zbawienia każdego tu na ziemi z momentem uwierzenia. A ponieważ zbawienie jest darem Boga bez żadnych zasług człowieka, można je przyjąć mając pewność, że się zbawienie otrzymało. 

Wpływy Reformacji w Tczewie sięgają okresu już niespełna kilkudziesięciu lat po wystąpieniu Lutra, kiedy zawiązała się pierwsza gmina protestancka, której spadkobiercą jest istniejąca do dziś parafia augsbursko-ewangelicka. Kilkusetletnią historię obecności mają też mennonici, którzy zasiedlili sąsiadujące z Tczewem Żuławy. W mieście swoją obecność zaznaczyli wierni kościoła baptystów tworząc zbór spośród pracowników przybyłych do budowy mostu lisewskiego a których grono wiernych spotyka się i dziś. Obecnie największą grupę nawiązującą do dziedzictwa Reformacji stanowią wierni Kościoła Zielonoświątkowego.

1 kwietnia (sobota) - Projekcja filmu „Luter”

CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 17.00

Nakręcony w 2003 r. w kooperacji amerykańsko - niemieckiej przez Erica Till'a. W rolach głównych występują m.in. Joshep Fiennes i Peter Ustinov. Film przedstawia historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii, oburzonego materializmem panującym w kościele XVI w. Ukazuje najpierw próby  reformy i dialogu, a potem burzliwe przemiany religijne, społeczne i polityczne, których efekty odczuwa cały świat do dzisiaj.

29 kwietnia (sobota) - Koncert zespołu „Yadah”

„Ewangelia bluesem pisana”, Siedziba Kościoła Zielonoświątkowego ul. Chopina 35, godz. 17.00

Zespół istnieje od 1992 roku i na co dzień zapewnia oprawę muzyczną nabożeństw Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie. Koncertuje też w różnych miejscach takich jak zakłady karne, domy kultury, festiwal Woodstock itp. Nazwa „Yadah” to hebrajskie słowo oznaczające uwielbianie Boga z podniesionymi w zachwycie rękoma.

28 maja (niedziela) - Koncert orkiestry kameralnej „Progress” CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz 17.00

Orkiestra została założona przez jej dyrygenta Szymona Morusa w 2009 roku. Od początku związana  z miastem Tczew. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie usłyszymy utwory kompozytorów związanych z protestantyzmem.

10 czerwca (sobota) - Wykład prof. nadzw. dr hab. Wojciecha Gajewskiego „Dziedzictwo Reformacji na Pomorzu” Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, godz. 17.00

Wykładowca jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego i historykiem Kościoła.

24 czerwca (sobota) - Wycieczka rowerowa „Śladami kultury protestanckiej” Wyjazd z Bulwaru Nadwiślańskiego o godz. 9.00

Przewodnikiem będzie historyk mgr Ryszard Rząd pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku. (Trasa: Kończewice – Stara Wisła – Lisewo – Boręty – Palczewo – Pordenowo – Parszewo – Tralewo – Stogi Malborskie). Wyjazd z Bulwaru Nadwiślańskiego o godz. 9.00 (W razie niepogody alternatywna data 1 lipca).

16 września (sobota) - Odczyt mgr Pawła Manikowskiego „Ruch reformacyjny a rozwój polskiej kultury narodowej” Miejska Biblioteka Publiczna, ul. J. Dąbrowskiego 6, godz. 17.00

Prelegent jest polonistą. Na co dzień nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

2 - 7 października - Instalacja multimedialna „Labirynt” Siedziba K.Z., ul. Chopina 35

To nowoczesna forma interaktywnej wystawy z użyciem współczesnych technologii. Niezwykłe miejsce, w którym czas zatrzymuje się na chwilę, a uczestnik może zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami jakie stawia sobie człowiek. Do  Labiryntu wchodzi się  pojedynczo  otrzymując odtwarzacz mp3 i niewielki lampion. Przez 11 komnat labiryntu widza prowadzi głos w słuchawkach.

29 października (niedziela) - Uroczyste nabożeństwo z udziałem Prezydenta Miasta Tczewa. CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 11.00

Nabożeństwo kończące obchody 500-lecia reformacji. Kazanie zatytułowane „Co to znaczy być protestantem? ” Wygłosi pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie prezb. Janusz Meisser.

 

WSTĘP WOLNY

na wszystkie wydarzenia

Zapraszamy!

500latReformacji.kztczew.pl

 

Organizator główny:

Kościół Zielonoświątkowy,

Zbór w Tczewie, ul. Chopina 35

www.kztczew.pl

tel. 662 234 654

                            

 

 

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013