środa, 23 sierpnia 2017
Imieniny: Filipa i Apolinarego

23 sierpnia 2017

Imieniny

  • Filipa i Apolinarego

24 sierpnia 2017

Imieniny

  • Jerzego i Bartłomieja

25 sierpnia 2017

Imieniny

  • Ludwika i Luizy

26 sierpnia 2017

Imieniny

  • Marii i Zefiryny

Noc Bibliotek z Czytelniczym Ekspresem

poniedziałek, 05.06.2017 09:27

W sobotę 3 czerwca odbyła się już po raz trzeci Ogólnopolska Noc Bibliotek.

Tak jak w latach ubiegłych, głównym celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie mniej znanej strony bibliotek – miejsc kultury otwartych na pasje swoich obecnych i przyszłych czytelników.

   Tego wieczoru w tczewskiej książnicy odbyło się wiele spotkań m.in. z tczewskimi pisarzami: Tomaszem Hildebrandtem, Anną Boderek-Pocheć, można było porozmawiać również z innymi tczewskimi literatami: Wojciechem Jurojciem, Piotrem Bolcem, Zofią Daniel oraz Karoliną Sudoł. Podczas imprezy występował zespół „Passionatka”, a w czytelni muzycznej grupa „Psy Pustyni” opowiadała o swoich inspiracjach muzycznych i dała krótki koncert unplugged. Tego wieczoru Ewelina Ewertowska z Fundacji Metropolia Dzieci wręczyła nagrody dla najwytrwalszych czytelników, uczestników programu „Z książką na start”, a Adam Urban Wiceprezydent Tczewa − laureatom konkursu plastycznego „Portret pani Wisły”.

Odwiedzający Sekcję Historii Miasta Tczewa mogli zapoznać się m.in. z informacjami dotyczącymi znalezisk z okresu tzw. wpływów rzymskich na terenie Kociewia. W jednej z sal przygotowano piękną wystawę pt. "Miłość romantyczna i miłość grzeszna w Starożytnym Rzymie". Zwieńczeniem i zarazem główną atrakcją wieczoru było czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza – poematu miłosnego sprzed 2000 lat. Wykonali je aktorzy z Krakowa i Warszawy, członkowie Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury, w skład którego wchodzą aktorzy znani m.in. ze Studia Accantus. Tego wieczoru w Tczewie gościli: Adrian Wiśniewski (reżyser spektaklu), Anna Bugajska, Natalia Piotrowska, Kamil Dominiak i Borys Kozielski – mówi Krzysztof Korda, dyrektor biblioteki.  Pogoda dopisała, dopisała również frekwencja. Tczewską instytucję kultury podczas Nocy Bibliotek odwiedziło ponad 400 osób. Każdy z elementów przedsięwzięcia cieszył się dużym zainteresowaniem.

Impreza odbyła się w ramach Czytelniczego Ekspresu. Jest to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie realizowany w 2017 roku, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(informacja i zdjęcia: MBP Tczew)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013