piątek, 18 sierpnia 2017
Imieniny: Heleny i Bronisławy

18 sierpnia 2017

Imieniny

  • Heleny i Bronisławy

19 sierpnia 2017

Imieniny

  • Bolsława i Juliana

20 sierpnia 2017

Imieniny

  • Bernarda i Sobiesława

21 sierpnia 2017

Imieniny

  • Joanny i Franciszki

Niedziela na starówce z duetem Kolos – 23 lipca

wtorek, 18.07.2017 14:42

W niedzielę 23 lipca o godz. 16.00 na placu Hallera wysłuchamy letniego koncertu duetu Kolos. Wstęp wolny.

Kolos to nazwa duetu, a także tytuł płyty śpiewającego Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

Kolos o płycie:

– Płyta o której rozmawialiśmy od wielu lat, o wspomnieniach z dzieciństwa Jorgosa, o inspiracjach Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich ludowych piosenek, część to poezja Kawafisa. Całość muzyki jest nasza, skomponowana, wyimprowizowana i nagrana na żywo.

Jorgos Skolias – wokalista niesforny. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym, kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji "KRZAK", zyskując zainteresowanie wielu nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę koncertową i przy przygotowywaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", skupiającej młodych artystów. Zajmował się nowymi wizjami muzyki, pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

Pokazy chemiczne dla dzieci przeprowadzi Stacja Dobrego Czasu.

Pokaz eksperymentów chemicznych z ciekłym azotem i suchym lodem. Efektowne show, które rozbudzi ciekawość do nauki i zapewni atrakcję dzieciom oraz ich rodzicom.

W programie m.in.:

  • Przywitanie gości pokazem pt. „Niewidzialne Napisy”.
  • Wprowadzenie gości w magiczny (tęczowy) świat chemii i fizyki (doświadczenia z kolorowymi kolbami i cylindrami).
  • Doświadczenia z suchym lodem.
  • Zamrożona chemia i fizyka jeszcze bardziej (doświadczenia z użyciem ciekłego azotu tj. zamrożona róża, skurczone baloniki, wirujące piłeczki).
  • Użyteczna chemia, czyli taka jaka spotykamy w życiu codziennym (doświadczenie pt. Pasta dla słonia).

Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.

(CKiS)

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013