środa, 20 września 2017
Imieniny: Filipiny i Eustachego

20 września 2017

Imieniny

  • Filipiny i Eustachego

21 września 2017

Imieniny

  • Hipolita i Mateusza

22 września 2017

Imieniny

  • Tomasza i Maurycego

23 września 2017

Imieniny

  • Tekli i Bogusława

Narodowe Czytanie już 2 września - tym razem „Wesele”

środa, 28.06.2017 13:40

Tuż po zakończeniu wakacji – 2 września  odbędzie się kolejna edycja „Narodowego czytania”. Tym razem zatopimy się w lekturze „Wesela „ Stanisława Wyspiańskiego.

117 lat temu, w podkrakowskich Bronowicach, odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia, wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwna, niezwykle żywa opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. W tym roku, w drodze głosowania,  to właśnie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, które odbędzie się w sobotę 2 września.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 roku. Zainicjował je b. prezydent RP Bronisław Komorowski.  Również obecny prezydent Andrzej Duda wspiera tę akcję: Zachęcam państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy skierowanym do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

W poprzednich latach czytaliśmy „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, Sienkiewiczowską „Trylogię”, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września o godz. 11.00, na skwerze przy ul. Żwirki na Suchostrzygach (przy fontannie). Organizatorem imprezy w Tczewie jest Miejska Biblioteka Publiczna.

M.M.

 

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013