piątek, 18 sierpnia 2017
Imieniny: Heleny i Bronisławy

18 sierpnia 2017

Imieniny

  • Heleny i Bronisławy

19 sierpnia 2017

Imieniny

  • Bolsława i Juliana

20 sierpnia 2017

Imieniny

  • Bernarda i Sobiesława

21 sierpnia 2017

Imieniny

  • Joanny i Franciszki

Lato z muzyką organową

środa, 19.07.2017 09:45

IV Tczewskie Wieczory Organowe – cykl koncertów w kościele pw. św. Józefa w Tczewie – 22 lipca, 5 sierpnia i 9 września.

W wielu polskich miastach w okresie wakacyjnym muzyka przenosi się z filharmonii do pięknych, zabytkowych wnętrz kościołów, gdzie rozbrzmiewają największe dzieła organowe i kameralne. Dzięki staraniom Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane oraz parafii św. Józefa w Tczewie podobny cykl letnich koncertów organowo-kameralnych odbywa się także w naszym mieście.
 
Czwarta już edycja festiwalu „Tczewskich Wieczorów Organowych” rozpocznie się 22 lipca i potrwa, aż do 9 września. Będą to trzy różnorodne koncerty, w których zaprezentują się organy solo, organy ze skrzypcami, oraz organy z orkiestrą. Koncert inauguracyjny wykona młody, uzdolniony wirtuoz Patryk Podwojski. Pomimo młodego wieku, ten wyśmienity muzyk, zdobywający liczne laury konkursowe, piastuje już zaszczytne stanowisko organisty Archikatedry Oliwskiej, gdzie ma do dyspozycji legendarny instrument Jana Wulffa.
 
W drugim, sierpniowym koncercie wystąpią muzycy z Krakowa, członkowie znanego Krakowskiego Zespołu Kameralnegoktórzy zaprezentują muzykę przekrojową od baroku aż po współczesność na skrzypce i organy. Katarzyna i Łukasz Mateja to muzyczne małżeństwo dzielące swoją pasję koncertową i pedagogiczną, występując w wielu krajach Europy.
 
Finałowym punktem wakacyjnego cyklu będzie wielki koncert na organy i orkiestrę, podczas którego wystąpi dyrektor festiwalu Maciej Zakrzewski oraz doskonale znana tczewskim melomanom Orkiestra Kameralna PROGRESS pod batutą swojego szefa i założyciela Szymona Morusa. Mozart nazwał organy królem instrumentów, Franck – wielką orkiestrą symfoniczną. Zderzenie tych dwóch zespołów orkiestrowych - organów i orkiestry kameralnej daje niepowtarzalne efekty brzmieniowe.
 
W programach koncertowych nie zabraknie największych kompozytorów w historii muzyki: Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna, Richarda Wagnera, Józefa Rheinbergera, Cesara Francka. Tradycyjnie już wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Festiwal został dofinansowany z budżetu miasta Tczewa w ramach
wsparcia organizacji pozarządowych w zakresie kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
(organizatorzy)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013