sobota, 22 lipca 2017
Imieniny: Magdaleny i Bolesława

22 lipca 2017

Imieniny

  • Magdaleny i Bolesława

23 lipca 2017

Imieniny

  • Bogny i Apolinarego

24 lipca 2017

Imieniny

  • Kingi i Krystyny

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

Konferencja pt. „O prawo do godności. Polskie Stronnictwo Ludowe w województwie gdańskim w latach 1945-1947”

piątek, 25.11.2016 09:34

W środę 16 listopada br., w 71. rocznicę powstania tczewskich struktur PSL, Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie oraz tczewska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały konferencję pt. „O prawo do godności. Polskie Stronnictwo Ludowe w województwie gdańskim w latach 1945–1947”.

Okrutny XX wiek nie szczędził nam trudnych chwil. Hekatomba ostatniej wojny światowej spowodowała, iż Polacy musieli odbudowywać nie tylko zniszczone miasta, swoje domy, ale także świat wartości. Sytuację komplikował fakt, iż Polska po wyparciu Niemców nie była państwem suwerennym, a niewolonym przez Związek Sowiecki i zainstalowanych przez nich w kraju komunistów. W 1945 roku pojawił się głos sprzeciwu – Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwsza niezależna partia, która wykraczała poza definicję ugrupowania politycznego, stając się autentycznym ruchem społecznym chcącym demokratycznych przemian w kraju, przywrócenia dostępu do podstawowych, przyrodzonych praw ludzkich.

Licznie zgromadzoną w auli Zespołu Szkół Katolickich młodzież przywitał ks. Krzysztof Niemczyk, dyrektor szkoły. W kilku słowach przedstawił zarys trudnej powojennej rzeczywistości o roli jaką odegrał niezależny ruch ludowy. Przywitał również gości, wśród których znalazł się Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, a także prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Gdańsku.

Konferencję rozpoczęła prelekcja dr. Krzysztofa Kordy, dyrektora tczewskiej książnicy, pt. „Praca organiczna towarzystw ludowych na Pomorzu 1891–1920”. Kolejnym z  mówców był dr Daniel Czerwiński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Dr Michał Hinc z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko–Pomorskiej w Wejherowie mówił o zmagającym się z bezwzględnością komunistów bohaterstwie osób skupionych wokół PSL. Konferencję zakończyła prelekcja Marcina Kłodzińskiego, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, który przedstawił zebranym historię struktur PSL w powiecie tczewskim. Dzieje od listopadowego spotkania założycielskiego w gmachu Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego, przez ogromny napływ członków, tworzącym z PSL najliczniejsze ugrupowanie na ziemi tczewskiej, do brutalnego stłamszenia i zlikwidowania przez zdominowany przez komunistów i ich sojuszników aparat państwowy.

Zakończona konferencja z pewnością nie była ostatnią tego typu. Miejmy nadzieję, że już niedaleka przyszłość przyniesie podobne inicjatywy, które pomogą młodzieży w jak najbardziej obrazowy sposób poznać naszą najnowszą, trudną historię. Dzieje, których ślady odczuwalne są do dziś.

Fot. Jacek Cherek

(MK/MBP)

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013