środa, 26 lipca 2017
Imieniny: Anny i Mirosławy

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

29 lipca 2017

Imieniny

  • Marty i Olafa

Gmina przyjazna rowerzystom - Tczew wyróżniony

czwartek, 08.09.2016 10:15

Miasto Tczew zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Gmina Przyjazna Rowerzystom (edycja 2016).

Tczew oceniany był w kategorii gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców. Certyfikat w tej kategorii otrzymało Leszno, a wyróżnienia, oprócz Tczewa, także Inowrocław, Kędzierzyn Koźle, Piotrków Trybunalski i Siedlce. Działania naszego miasta na rzecz rowerzystów zostały docenione nie po raz pierwszy - w ubiegłym roku Tczew zdobył drugą lokatę w tym konkursie.

Gminy uczestniczące w konkursie pytano m.in. o infrastrukturę ułatwiającą przemieszczanie się rowerzystom (drogi i szlaki  rowerowe, stojaki na rowery, tablice informacyjne), współpracę  z organizacjami pozarządowymi i innymi organizatorami imprez dla rowerzystów. Pytano również o działania  promocyjne zachęcające do uprawiania turystyki rowerowej na terenie gminy .

W Tczewie co roku poprawia się infrastruktura rowerowa. Mamy już ponad 18 km dróg rowerowych, 241 stojaków na rowery. Przez Tczew biegnie też blisko14 km szlaków rowerowych (Motławski, Grzymisława, Tczewski). Miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami w zakresie aktywności rowerowej (m.in. Tczewska Inicjatywa Rowerowa, stowarzyszenie Przystań Kultury ZEBRA, stowarzyszenie Rowerowy Tczew, akcja „Rowerowy Maj” w szkołach). W ubiegłym roku powstał zadaszony parking rowerowy przy dworcu PKP, w tym roku stacje naprawy rowerów (we współpracy z GPEC Tczew). Budowana jest ścieżka rowerowa od skrzyżowania wiaduktów z ul. 1 Maja aż do Bulwaru Nadwiślańskiego. Budowa ścieżki rowerowej jest także elementem przebudowy ul. Jedności Narodu. W tym roku, już po raz dziesiąty, organizujemy przejazd rowerowy w ramach „Dnia bez samochodu”. Do jazdy rowerem zachęcani są też najmłodsi – już po raz drugi organizujemy konkurs plastyczny dla przedszkoli i świetlic środowiskowych : „Tczewskie przedszkolaki na rowery”, gdzie nagrodami sa rowerki i hulajnogi.

Konkurs organizowany jest przez PTTK, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zgłoszenia oceniało jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich, Komisji Turystyki Kolarskiej  ZG PTTK i koordynatora konkursu (PTTK)

Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom gmin zgłoszonych do konkursu i podkreśliło, że powstają coraz ciekawsze inicjatywy adresowane do mieszkańców  i turystów

Wręczenie certyfikatów i wyróżnień nastąpi 29 września 2016 r. podczas VI edycji Międzynarodowych Targów Rowerowych BIKE-EXPO w Kielcach.

M.M.

 

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013