wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

Echa Katynia - przegląd filmowy w Fabryce Sztuk

czwartek, 04.05.2017 11:32

W kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej – Fabryka Sztuk zaprosiła tczewian na przegląd filmowy „Echa Katynia”, który od 2010 roku organizuje IPN.

W jego ramach zostały wyświetlone dwie produkcje: „Katyń – historia wciąż żywa”, gdzie popularny vloger-podróżnik Michał Pater przybliża charakterystykę Zbrodni Katyńskiej z uwzględnieniem kłamstwa katyńskiego. Drugi film – „Polska szuka bohaterów” Arkadiusza Gołębiewskiego – dotyczy poszukiwań szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Po projekcjach miała miejsce ożywiona dyskusja. Marcin Kłodziński z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie mówił o etapach powstawania książki  „Tczewski Panteon Katyński. Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Podkreślił, że tworzenie listy katyńskich ofiar to proces długofalowy, wymagający dużego zaangażowania ze strony osób, które się tym zajmują. Wspomniano również, że niezwykle cenna w pracy historyków jest pamięć rodzinna. To krewni ofiar przekazują do różnych instytucji zdjęcia, listy, dokumenty. Wśród gości spotkania obecna była córka Leona Puchowskiego – policjanta, jeńca obozu w Ostaszkowie, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Przegląd filmowy miał miejsce 24 kwietnia w Fabryce Sztuk, a dzień później w Zespole Opiekuńczym MOPS przy ul. Niepodległości została wyświetlona wspomniana już produkcja pt. „Polska szuka bohaterów”.

Informacje o Zbrodni Katyńskiej znajdują się na Portalu Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej: www.pamiec.pl.

(materiały prasowe Fabryki Sztuk)

Foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013