środa, 26 lipca 2017
Imieniny: Anny i Mirosławy

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

29 lipca 2017

Imieniny

  • Marty i Olafa

Dzień Kociewia - 10 lutego

środa, 08.02.2017 07:58

Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna, LOT KOCIEWIE, lokalne stacje radiowe włączyły się do tegorocznych obchodów Światowego Dnia Kociewia.

Światowy Dzień Kociewia obchodzimy już od 10 lat - 10 lutego. W 2017 roku przypada 210. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki z nazwą Regionu Kociewskiego - choć jak się okazuje, i jak dowodzą znawcy, wcale nie chodziło wtedy o KOCIEWIE...

- Jednak o tę tezę niech się spierają historycy i badacze historii - podkreśla Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. - Uważamy, że ta data już na stałe wpisała się w świadomość znacznej części Kociewiaków, dlatego nawet jeśli okaże się, że zapisy nie dotyczyły tego „naszego” Kociewia, my i tak 10. Lutego będziemy świętować i do świętowania zachęcać. Niech każdy z Nas świętuje ten Dzień na swój sposób. Mówmy jednak o tym jak, dlaczego oraz w jaki sposób świętujemy...

W tym roku Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE proponuje Światowy Dzień Kociewia na antenach lokalnych rozgłośni radiowych: Radia GŁOS oraz Radia TCZEW.

Już 6. lutego rozpoczął się umowny cykl audycji pod nazwą „Tydzień z KOCIEWIEm” w Radiu Głos, a tam codzienne felietony o ciekawych miejscach: przyrodniczych, historycznych, turystycznych... Będą też rozmowy z ważnymi dla Regionu osobami. Dzięki współpracy tej stacji z siecią katolickich rozgłośni diecezjalnych zrealizowany materiał będą mieli okazję poznać również słuchacze w innych częściach Polski.

Radio Tczew natomiast proponuje swoim słuchaczom „Dzień KOCIEWIA” w piątek, 10 lutego właśnie. Ramówka tego dnia obejmować będzie wejścia na żywo i rozmowy z interesującymi ludźmi, ciekawostki z Regionu, informacje znane i mniej znane. LOT KOCIEWIE wspólnie z radiostacją planuje stworzyć tego dnia mobilny punkt nadawania audycji w... stolicy Kociewia. Oprócz programu z tczewskiego studia, przewidziane są relacje ze Starogardu Gdańskiego.

- Poza programem przygotowujemy wraz z redakcjami radiowymi konkursy dla słuchaczy - mówi Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE. - Będzie można w nich wygrać atrakcyjne nagrody w postaci: biletów, karnetów, wejściówek, voucherów do obiektów kulturalnych, hotelowych, gastronomicznych z Kociewia, a także kociewskie pamiątki rękodzielnicze.

Warto w najbliższych dniach śledzić fanpage LOT KOCIEWIE (fb.com/lot.kociewie) i stacji radiowych, a także słuchać radia.

W Fabryce Sztuk  trwa „Tydzień Kociewski”.

– Począwszy od 6 aż do 10 lutego będziemy wspólnie cieszyć się z tego, że jesteśmy Kociewiakami. Każdy dzień – to inny blok tematyczny: przyroda, zabytki, literatura, sztuka ludowa, w ramach którego przeprowadzimy zajęcia i spotkania dla dzieci oraz młodzieży. Wspomogą nas myśliwi z Koła Łowieckiego „Szarak”. Uczestnicy zajęć otrzymają „kociewskie” gadżety. Będziemy zachęcać ich również do odwiedzenia biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”. Chciałabym podkreślić, że przez cały rok nasza etnolog Kamila Gillmeister prowadzi lekcje o Kociewiu, na które serdecznie zapraszamy. W ofercie edukacyjnej mamy ponadto warsztaty ceramiczne i malarstwa na szkle. Oczywiście punkt kulminacyjny działań nastąpi 10 lutego. Ten dzień będzie miał muzyczny charakter. – atrakcje z okazji Światowego Dnia Kociewia wylicza Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

 W Światowy Dzień Kociewia tczewianie będą mogli usłyszeć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka” przy akompaniamencie Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Wykonane zostaną tradycyjne tańce i pieśni kociewskie w atrakcyjnej aranżacji. Przy układaniu repertuaru, nie zapomniano też o rocznicy zaślubin Polski z Morzem, która przypada właśnie tego dnia. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 w Fabryce Sztuk, a tuż po nim dalsza część świętowania przeniesie się do tczewskiej książnicy przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.

W bibliotece  wspomnimy osobę niezwykle zasłużoną dla Kociewia – zmarłego dwa lata temu – Jana Ejankowskiego. Był on bez wątpienia prekursorem edukacji regionalnej na Kociewiu. To on zainicjował działalność oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, a założony i kierowany przez niego zespół „Piaseckie Kociewiaki” wpisał się w życie kulturalne naszego regionu. Jan Ejankowski napisał książki i artykuły o Kociewiu i jego historii. Wyróżniony został m.in. Chwalbą Grzymisława, Kociewskim Piórem, Pierścieniem Mechtyldy. Okazją do przybliżenia tej postaci jest książka „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria”,  którą 10 lutego przedstawi tczewianom jej redaktor – prof. Józef Borzyszkowski. Drugą promowaną tego dnia publikacją będzie 10. numer „Tek Kociewskich” – czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Warto zaznaczyć, że promowane publikacje uzupełnią nasz bogaty zbiór regionalny, do korzystania z którego zachęcam – mówi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Publikację o Janie Ejankowskim będzie można nabyć w cenie 40 zł, a najnowszy zeszyt „Tek Kociewskich” każdy uczestnik wydarzenia otrzyma bezpłatnie.

Światowy Dzień Kociewia

10 lutego 

godz. 17.00 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4

godz. 18.00 – promocja publikacji: Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria pod red. prof. Józefa Borzyszkowskiego oraz 10. numeru Tek Kociewskich czasopisma wydawanego od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013