środa, 23 sierpnia 2017
Imieniny: Filipa i Apolinarego

23 sierpnia 2017

Imieniny

  • Filipa i Apolinarego

24 sierpnia 2017

Imieniny

  • Jerzego i Bartłomieja

25 sierpnia 2017

Imieniny

  • Ludwika i Luizy

26 sierpnia 2017

Imieniny

  • Marii i Zefiryny

Dzieła inspirowane folklorem – rękodzieło Ewy Marii Detmer

środa, 07.06.2017 09:43

Fabryka Sztuk zaprasza 12 czerwca o godz. 18.00 na wernisaż rękodzieła Ewy Marii Detmer.

 

Ewa Maria Detmer pochodzi z Tczewa, aktualnie mieszka w Bydgoszczy, na Fordonie. Studiowała filologię polską w Toruniu, była nauczycielką, dyrektorem szkoły, pracownikiem Urzędu Skarbowego. Obecnie jest na emeryturze i zajmuje się działalnością artystyczną. Współpracowała z Domem Kultury Modraczek w Bydgoszczy. Jej droga artystyczna rozpoczęła się od wyszywania postaci Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, które ofiarowała swoim wnuczkom.

Prace Ewy Marii Detmer nawiązują do ludowości, którą modyfikuje za pomocą niekonwencjonalnych technik plastycznych. Bohaterami jej twórczości są zwierzęta, a zwłaszcza ulubione ptaki. Sztuka stała się pasją, która uszczęśliwia artystkę. Haftowanie połączone z niekonwencjonalnymi technikami plastycznymi zaowocowało indywidualnymi wystawami. W Galerii MDK w Bydgoszczy można było zobaczyć prace malarskie 11-letniej wnuczki - Marty i inspirowane nimi prace Ewy Detmer. Wspomniana wnuczka zaangażowała się też w wystawę „Pory Roku” inspirowaną dziełem Antonia Vivaldiego. Ewa Maria Detmer wystawiała prace m.in. w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, Galerii MDK w Bydgoszczy.

Artystka podkreśla, jak ważny jest dla niej Tczew i jak wiele znaczy dla niej możliwość pokazania swoich prac w Fabryce Sztuk. W najważniejszych momentach życia zawsze wracała w rodzinne strony. Teraz ponownie powraca, a wraz z nią przepiękne dzieła sztuki inspirowane folklorem.

Wystawa RĘKODZIEŁA EWy MARII DETMER potrwa do 9 lipca. Wstęp bezpłatny.

(Fabryka Sztuk)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013