środa, 20 września 2017
Imieniny: Filipiny i Eustachego

20 września 2017

Imieniny

  • Filipiny i Eustachego

21 września 2017

Imieniny

  • Hipolita i Mateusza

22 września 2017

Imieniny

  • Tomasza i Maurycego

23 września 2017

Imieniny

  • Tekli i Bogusława

Dołącz do „Rowerowej klasy 2016”

wtorek, 12.04.2016 08:37

Stowarzyszenie UKS „Rowerowy Tczew" zaprasza tczewskie szkoły podstawowe do współpracy przy realizacji programu „Rowerowa klasa 2016”.

Zamierzeniem programu, który prawdopodobnie jest pierwszym programem z zakresu edukacji prorowerowej adresowanym do najmłodszych klas szkół podstawowych w Polsce, jest praktyczna realizacja bezpiecznej edukacji najmłodszych rowerzystów oraz takie wspieranie zmian w szkołach, aby stawały się one coraz bardziej przyjazne małym rowerzystom. Realizacja programu da wiedzę i umiejętności metodyczne zainteresowanym nauczycielom, jak realizować działania rowerowe dla uczniów.

Cele programu
1. promocja jazdy rowerem jako bezpiecznej formy ruchu i aktywnego wypoczynku,
2. praktyczna informacja jak bezpiecznie poruszać się rowerem,
3. mini-szkolenie jak dbać o techniczną sprawność roweru,
4. zapoznanie z niezbędnym wyposażeniem rowerka oraz zalecanym strojem dla młodego rowerzysty.

Realizacja programu

Możliwe są dwa scenariusze realizacji programu.
I wariant – pierwsze zajęcia odbędą się na terenie szkoły (1 godzina lekcyjna), podczas których zostaną omówione zagadnienia:
a) wyposażenie rowerka, które ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy
b) elementy stroju rowerzysty, które podnoszą bezpieczeństwo
c) omówienie błędów popełnianych przez rowerzystów, np: wożenie się na bagażniku, jazda bez „trzymanki”, skutki gwałtownego hamowania przednim kołem, długie sznurówki.
Drugie zajęcia odbędą się na terenie Rowerowni (np. w innym terminie niż spotkanie w szkole), gdzie zainteresowani rodzice mogą dotrzeć sami wraz z dziećmi na rowerach, bez konieczności współpracy ze szkołami.
W Rowerowni zostaną omówione zasady dbania o rowerek: w tym nauka smarowania łańcucha i kilka konkursów z wiedzy zaprezentowanej w szkole, sprawdzenie hamulców w rowerkach, regulacja luzów łańcuchów itp.
Po zakończeniu zajęć w Rowerowni – zostanie przeprowadzony dziecięcy rajd rowerowy wzdłuż Wisły do Knybawy i z powrotem, łącznie 14 km. Dla wielu dzieci to będzie pierwszy w życiu rajd.
II wariant – nauczyciel wraz z klasą, przy pomocy wolontariuszy dojeżdża na rowerach do Rowerowni, gdzie przeprowadzany jest cały program wraz z rajdem rowerowym.

Podpowiadamy nauczycielom, że:
1) zgodnie z artykułem 2 Kodeksu Drogowego dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni przeznaczonej dla samochodów, ale tylko po chodniku. Drugą konsekwencją tego przepisu jest to, że dzieci do lat dziesięciu nie mają obowiązku posiadania kart rowerowych, ponieważ i tak są pieszymi (w rozumieniu polskich przepisów). Zatem nie jest prawdą, jakoby dzieci poniżej lat 10, tj. bez kart rowerowych, nie mogły z powodów formalnych brać udziału w imprezach rowerowych organizowanych przez szkoły lub inne podmioty;
2) do działań rowerowych bardzo chętnie włączają się rodzice i można ich zaprosić jako wolontariuszy do współpracy przy organizacji dojazdu uczniów ze szkoły do Rowerowni i podczas rajdu rowerowego;
3) co zrobić z dziećmi, które nie mogą wziąć udziału w wyprawie do Rowerowni bo np. nie posiadają rowerka? Można im zorganizować zajęcia świetlicowe w tym czasie lub dołączyć do innej klasy.
Można też zajęcia rowerowe zorganizować w sobotę lub w niedzielę i wtedy problem przestaje istnieć.

Uwaga
Stowarzyszenie „Rowerowy Tczew” jest też otwarte na współpracę z dużymi firmami, które chciałby zrealizować w/w program dla swoich pracowników i ich dzieci w ramach działań integracyjnych i socjalnych.

Kontakt
Koordynator programu oraz prezes organizacji – Marek Bury
Telefon 504 453 864, e-mail: rowerowy@tczew.pl

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013