środa, 20 września 2017
Imieniny: Filipiny i Eustachego

20 września 2017

Imieniny

  • Filipiny i Eustachego

21 września 2017

Imieniny

  • Hipolita i Mateusza

22 września 2017

Imieniny

  • Tomasza i Maurycego

23 września 2017

Imieniny

  • Tekli i Bogusława

„Czytelniczy ekspres” – rusza w marcu

środa, 08.03.2017 12:30

„Czytelniczy Ekspres” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Jego cztery "wagony" to przygoda, porady, kryminał i fantastyka.

Jak co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki programu „Promocja Czytelnictwa”. Kolejny raz poziom był bardzo wysoki. Wśród szczęśliwców znalazło się 5 książnic z województwa pomorskiego, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie (dofinansowanie w wysokości 23.800 zł).

 Instytucja zyskała uznanie dzięki projektowi „Czytelniczy Ekspres”, który rusza już w marcu. Warto choć w kilku słowach napisać o tym ,czym jest to przedsięwzięcie.

- „Czytelniczy Ekspres” to projekt nawiązujący do bogatej historii Tczewa, miasta kolejarzy – tłumaczy Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. -  Korzystając z naszej kolejarskiej tradycji, chcąc promować czytelnictwo, przekształcimy naszą Bibliotekę w lokomotywę, ciągnącą 4 wagony: przygodę, porady, kryminał oraz fantastykę. Przez cały 2017 rok odbywać się będą spotkania z pisarzami, wpisującymi się w tematykę poszczególnych wagonów. Łącznie zostanie przeprowadzonych 25 spotkań i lekcji bibliotecznych, z czego 8 dla dorosłych mieszkańców Tczewa, a pozostałe skierowane będą dla dzieci. Młodsi czytelnicy, w wieku od 7 do 12 lat, będą mogli wziąć udział już w marcu w akcji pt. „Bilet po książkę”, promującą czytelnictwo.

Pierwszy wagon, zatytułowany „Przygoda”, rusza w kwietniu 2017 roku. Gościć w nim będą zapraszani przez tczewską książnicę autorzy związani głównie z książką podróżniczą, którzy opowiedzą naszym czytelnikom o swoich wyprawach, zachęcając ich tym samym do dalszych podróży przy pomocy literatury. W jego ramach, już 3 czerwca, zorganizowana zostanie również impreza zatytułowana „Nocny Kurs”, wpisana w program tczewskich obchodów ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Jedną z wielu atrakcji tego wydarzenia będzie głośne czytanie fragmentów „Sztuki kochania” Owidiusza, z okazji 2000. rocznicy śmierci autora. O niezapomniane przeżycia zadbają aktorzy ze studia „Accantus”.

Drugi wagon, zatytułowany „Porady”, będzie obejmował swoją tematyką szeroko rozumiane poradniki. Swoich pierwszych gości przyjmie już w maju.

Do trzeciego z wagonów, zatytułowanego „Fantastyka” mieszkańcy Tczewa zostaną zaproszeni już w czerwcu 2017 roku. Poza spotkaniami z autorami, którzy opowiedzą o zamykaniu świata fantastyki w słowach, zorganizowane zostaną również przedsięwzięcia towarzyszące. Jednym z nich będzie gra miejska.

Ostatni, czwarty wagon, zatytułowany „Kryminał”, otworzy swoje podwoje we wrześniu 2017 roku. W jego ramach zaproszeni zostaną autorzy kryminałów. Dla tych ostatnich zostaną przygotowane specjalne zajęcia, podczas których będą mogli rozwikłać zagadki detektywistyczne, podobnie jak bohaterowie ich ulubionych książek.

- Na pożegnanie „pociągu”, w listopadzie 2017 roku, planujemy zorganizować „Stację BookStop” czyli wymienialnię książek – mówi K. Korda.-  W jej ramach każdy chętny będzie mógł przynieść swoje przeczytane już książki i nieodpłatnie wymienić się z innymi uczestnikami akcji, darując im kolejne życie.

Szczegółowy plan spotkań na II kwartał 2017 roku zostanie przedstawiony pod koniec marca.

(MBP)

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013