środa, 20 września 2017
Imieniny: Filipiny i Eustachego

20 września 2017

Imieniny

  • Filipiny i Eustachego

21 września 2017

Imieniny

  • Hipolita i Mateusza

22 września 2017

Imieniny

  • Tomasza i Maurycego

23 września 2017

Imieniny

  • Tekli i Bogusława

97 lat temu Tczew powrócił do Polski

wtorek, 31.01.2017 08:22

Dwa honorowe obywatelstwa i trzy medale „Pro Domo Trsoviensi” wręczone zostały podczas tegorocznego święta miasta.

30 stycznia od 1992 roku obchodzony jest jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia wojsk gen. Józefa Hallera do Tczewa w 1920 roku. 30 stycznia to okazja nie tylko do historycznych refleksji i przypomnienia powrotu miasta do Macierzy, ale także sposobność nagrodzenia tych, którzy zasłużyli się dla Tczewa swoją pracą i  osiągnięciami.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.  uroczystą mszą św. Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Augustyn. Po nim głos zabrał radny Kazimierz Ickiewicz, mówiąc o ojczyźnie, wspólnocie narodowej, patriotyzmie. – Ojczyzna to wielkie dobro materialne, ale przede wszystkim duchowe – powiedział radny.

Najważniejsze wydarzenia, których byliśmy świadkami w 2016 r. w Tczewie przedstawił wiceprezydent Adam Burczyk. - Rok 2016 był dla Tczewa dobrym rokiem, mimo, że nie mieliśmy dopływu unijnych dotacji. Na inwestycje, które zawsze świadczą o rozwoju miasta, wydaliśmy 19 mln zł. Do tych największych i najbardziej kosztownych należały inwestycje drogowe. Poprawiła się infrastruktura rowerowa, rozpoczęliśmy termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 10 i budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 8. Tczew tętnił życiem podczas licznych imprez plenerowych. Przed nami kolejny rok i kolejne wyzwania. W tegorocznym budżecie Tczewa mamy  35 mln zł na inwestycje. Chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości dofinansowania unijnego.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej przekazane zostały najważniejsze wyróżnienia samorządu miasta: Honorowy Obywatel Miasta Tczewa, Tczewianin Roku, medal „Pro Domo Trsoviensi”. Honorowymi Obywatelami Tczewa, zgodnie z uchwałą podjętą w grudniu ub. r., zostali:

- prof. Grzegorz W. Kołodko – za etycznie wzorową postawę oraz promocję miasta Tczewa w dziedzinie ekonomii, gospodarki i polityki społecznej

- prof. Jan Strelau - za etycznie wzorową postawę i promocję miasta Tczewa w dziedzinie psychologii.

Do grona laureatów  „Pro Domo Trsoviensi” dołączyli:

- Eleonora Lewandowska – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz miasta Tczewa i jego mieszkańców w zakresie kultury

- Zygfryd Liban - za promowanie sportu, głównie lekkiej atletyki wśród mieszkańców Tczewa

- Ryszard Lidzbarski - za promocję publicystyczną Tczewa w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

Specjalne podziękowania otrzymał  Mariusz Grubich, szkoleniowiec wioślarzy KKS Unia Tczew.

Pierścień Mechtyldy, nagrodę Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego otrzymał Mirosław Kalkowski.

Wieczorem, w Centrum Kultury i Sztuki odbył  się koncert pt. „W krainie operetki”.

Podczas koncertu wystąpili Sylwia Lorens (sopran), Jakub Oczkowski (tenor) oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Futura z Krakowa. W programie m.in. utwory ze znanych operetek: Księżniczka czardasza, Wesoła wdówka, Cygańska miłość, Noc w Wenecji, Baron cygański

Tradycją stało się wysyłanie przez prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego życzeń urodzinowych tym mieszkańcom Tczewa, którzy urodzili się 30 stycznia. W tym roku mamy 146 takich jubilatów. Najmłodsza dziewczynka kończy 30 stycznia br.  2 lata, a najstarsza jubilatka – 89 lat.

 

M.M.

Centrum Kultury i Sztuki

Fabryka Sztuk

Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013