środa, 26 lipca 2017
Imieniny: Anny i Mirosławy

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

29 lipca 2017

Imieniny

  • Marty i Olafa

70 lat minęło

środa, 21.12.2016 09:24

Pedagogiczna Biblioteka w Tczewie istnieje od 1946 r., czyli już 70 lat…

Tczewska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku w roku 2016 obchodziła jubileusz 70-lecia swojej działalności. Podsumowanie 70 lat funkcjonowania biblioteki nastąpiło 14 grudnia w siedzibie placówki w Tczewie przy ul. Gdańskiej 2A.

Pomysł powołania biblioteki dla nauczycieli pojawił się we wrześniu 1945 roku. Przypomnijmy, że były to czasy powojenne, gdy w Polsce bardzo odczuwalny był brak jakichkolwiek książek. Prezes ZNP Antoni Jaskulski oraz nauczyciele: B. Nierzwicki, Cz. Łuszczyk, J. Jędrych, G. Klein w styczniu 1946 r. zgromadzili księgozbiór liczący 100 woluminów i już udostępniano książki pedagogom. Od tego momentu liczy się początek funkcjonowania Pedagogicznej Biblioteki w Tczewie. Zebrane książki to przede wszystkim dary tczewskich nauczycieli.

Dzieje biblioteki to historia przeprowadzek oraz ludzi, którzy w niej pracowali. Pierwsze lokum biblioteki mieściło się w sekretariacie ZNP w Tczewie. Dopiero w 1953 roku pozyskano 1 pokój i etatowego pracownika. Znaczący rozwój biblioteki przypada na lata 1953-1963. Wówczas przeniesiono ją do Szkoły Podstawowej nr 1 (Gimnazjum nr 1) na ul. Czyżykowskiej. Zbiory systematycznie się powiększały, a to sprawiło, że lokal biblioteczny był za mały. Z tego powodu bibliotekę przeniesiono do Szkoły Podstawowej nr 5, kilka lat później do Szkoły Podstawowej nr 3 (obecnie Gimnazjum nr 2), w 1978 r. do Liceum Ogólnokształcącego na ul. Szkoły Morskiej 1, w 1982 r kolejna przeprowadzka do budynku na ul, Kołłątaja 5 i ostatnia dziewiąta nastąpiła w 2004 r. na ul. Gdańską 2A. Zmiana warunków lokalowych była wielką zasługą pracowników oraz osób kierujących pracą placówki.

Zmieniały się adresy i status biblioteki. Początkowo była tylko biblioteką dla nauczycieli z Tczewa, później jako Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna obsługiwała pedagogów z całego powiatu, a obecnie jako jedna z 12 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku udostępnia zbiory dla czytelników z całego województwa pomorskiego. W czasie 70-lecia działalności biblioteki kierownikami byli: Czesław Łuszczyk (1947- 1948), Helena Januszewska (1948 – 1964), Sylwia Arendt (1964-1968), Izabela Ignyś (1969 – 1975), Emilia Karabasz-Gollnik (1975 – 2002), Hanna Pacholska (2002 – 2009), Julita Knopik-Wenta (2009). Nauczyciele bibliotekarze pracujący w bibliotece: Czesław Łuszczyk, Jadwiga Maszorek, Hanna Januszewska, Sylwia Arendt, Izabela Ignyś, Emilia Karabasz Gollnik, Elżbieta Kreft, Hanna Pacholska, Wojciech Drzeżdżon, Julita Knopik-Wenta, Irena Opala, Wojciech Włoch, Piotr Wendorf, Ewa Rogalska, Izabela Hirsz-Leopolt.

Wyjątkowość Biblioteki Pedagogicznej polega na specjalistycznym gromadzeniu zbiorów z psychologii, pedagogiki, socjologii i filozofii. W zasobach znajdują się książki, czasopisma, filmy edukacyjne i materiały audiowizualne. Zmieniały się adresy biblioteki, struktura jej zbiorów, a także zadania jakie pełniła w środowisku. Jednak zawsze wspomagała pracę nauczycieli, doktorantów, studentów w różnorodnej formie, ostatnio organizując dla nauczycieli szkolenia i warsztaty.

Od dwóch lat prowadzone są spotkania bibliotekarzy w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu tczewskiego. W celu przybliżenia zawartości zbiorów przygotowywano wystawy okolicznościowe, rocznicowe, tematyczne oraz nowości wydawniczych. W tym roku z okazji 70-lecia  Pedagogicznej Bibliotek w Tczewie zorganizowano 7 spotkań autorskich. Gośćmi byli ludzie pióra z naszego regionu: Józef Ziółkowski, Grażyna Giełdon, Izabela Chojnacka-Skibicka, Józef Golicki, podróżniczka – Katarzyna Storma, pasjonat fotografii - Juliusz Andrzejewski, zajmująca się regionalną pracą artystyczną - Irena Opala. W czasie 70 lat działalności organizowano konkursy plastyczne promujące czytelnictwo, np.: Rok Henryka Sienkiewicza w twórczości dzieci i młodzieży, Moja najpiękniejsza książka. W związku z ogłoszeniem roku 2017 - Rokiem Wisły planujemy zorganizować konkurs plastyczny w oparciu o literaturę Kociewia. Prowadzone były i są lekcje biblioteczne dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nauczyciele bibliotekarze prowadzili instruktaż w zakresie korzystania z katalogów bibliotecznych, które także się zmieniały: od papierowych  zamieszczanych w szafach katalogowych do elektronicznych dostępnych przez Internet.

Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętali o Jubileuszu 70-lecia Pedagogicznej Biblioteki w Tczewie. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew na ul. Gdańskiej 2A zaprasza czytelników do korzystania z naszych zbiorów
od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 18:00
adres e-mail: pbwtczew@pbw.it.pl,
tel. 58 531 04 70

Fot. J. Andrzejewski

(PBW)

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013