wtorek, 25 lipca 2017
Imieniny: Jakuba i Krzysztofa

25 lipca 2017

Imieniny

  • Jakuba i Krzysztofa

26 lipca 2017

Imieniny

  • Anny i Mirosławy

27 lipca 2017

Imieniny

  • Julii i Natalii

28 lipca 2017

Imieniny

  • Wiktora i Innocentego

3,5 tys. rowerów metropolitalnych na Pomorzu – Tczew w systemie

wtorek, 11.04.2017 08:27

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki podpisał umowę  o wprowadzeniu w Tczewie roweru metropolitalnego.

Umowę podpisali przedstawiciele 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, oprócz Tczewa także Gdańsk, Sopot, Gdynia, Kartuzy, Pruszcz Gd., Sierakowice, Puck, Reda, Rumia, Somonino, Stężyca, Władysławowo i Żukowo. Do podpisania umowy doszło 10 kwietnia w Gdańsku.

W lutym tczewscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do projektu, który  zakłada budowę systemu roweru metropolitalnego, opartego o flotę rowerów publicznych wraz z zapleczem technicznym i teleinformatycznym.

Wdrożenie systemu w formie pilotażowej planowane jest  na 2018 r. , a jego ostateczne uruchomienie ma nastąpić w 2019 r.

Na terenie metropolii ma się pojawić ok. 3,5 tys. rowerów i 7 tys. stojaków, najwięcej w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i Tczewie. Rower ma działać przez cały rok, chociaż w okresie zimowym będzie ich mniej.

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk/Gdynia/Sopot, w imieniu stowarzyszonych gmin biorących udział w projekcie wyłoni operatora, który będzie zobowiązany dostarczyć flotę rowerów, zaplecze techniczne, teleinformatyczne i kadrowe. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji, a przetarg ma zostać ogłoszony jesienią.

Budowa systemu szacowana jest na ok. 22 mln zł, ale samorządy ubiegają się o dofinansowanie znacznej części tej kwoty (ok. 17 mln zł) z funduszy europejskich.

- Jednolity system wypożyczania rowerów będzie dużym ułatwieniem nie tylko w przemieszczaniu się po mieście, ale także po całej metropolii. Niezależnie od tego, czy rower będzie nam potrzebny w np. Gdańsku czy w Tczewie, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak ten system funkcjonuje i jak wypożyczyć rower. Poza tym lokalizacja stojaków przy węzłach integracyjnych pozwoli łączyć podróże na rowerze z podróżami komunikacją publiczną -  mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

 

W Tczewie planowane jest zlokalizowanie w ramach systemu ok. 150 rowerów do wypożyczenia. Lokalizacja stacji wypożyczeń zostanie szczegółowo ustalona, jednak celem jest zapewnienie dostępności do rowerów jak największej liczbie mieszkańców ze wszystkich osiedli   Tczewa. System rowerów metropolitalnych będzie tzw. systemem IV generacji – oprócz tradycyjnych  stacji , będzie można zaparkować przy dowolnym stojaku. Wyposażenie roweru w system  GPS, elektrozamki i alarmy  pozwoli zlokalizować jednoślad zarówno użytkownikom, jak i operatorom.

M.M.

Fot. Grzegorz Krajewski

Film o Tczewie

Wirtualny spacer po Tczewie

Wirtualna mapa

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013